Harbi Gazete

TÜRKİYE, TÜRKİYE’DEN BÜYÜKTÜR!

TÜRKİYE, TÜRKİYE’DEN BÜYÜKTÜR!
Ali Osman Altunterim
Ali Osman Altunterim( aoaltunterim@harbigazete.com.tr )
977
07 Ocak 2019 - 10:18

Sayın Cumhurbaşkanımızın “Dünya 5’ten büyüktür” sözü tüm dünyada yankı uyandırmış ve Türkiye’nin geleceğe dair hedeflerinin ne olduğunu ya da olması gerektiğini anlatan çok net bir ifadedir.
Bu sözün altını doldurmak, Türkiye’nin irade beyanına bağlı kalmak adına her alanda çok çalışmalı, çok mücadele etmeliyiz.
Türkiye’nin sadece üzerinde yaşadığımız topraklardan ibaret olmadığını, bir büyük coğrafyaya hitap eden kadim bir mirasın bekçisi olduğunu kabul ederek bu mücadeleye başlamak gerek.
Zira Türkiye, Osmanlı bakiyesi olan bir devlettir. Bu üzerinden yüzyıllar geçse de değişmeyecek bir gerçektir!
Bu girizgaha bakınca yazının spora nasıl bağlanacağı konusunda bazı soru işaretlerine sahip olabiliriz. Merak etmeyin geldik o noktaya.
Sporla ilgilenen bir çok insanın bileceği üzere dünyada bir çok ülke, sömürgelerinden gelen sporcuların kendi ülkeleri adına yarışmasına izin veriyor.
Özellikle yaşlı kıta Avrupa’da Fransa, Hollanda, Belçika, Portekiz, İspanya ve hatta İtalya ve Rusya, bu konuda başı çekenler.
Fransa’nın yıllarca sömürdüğü orta Afrika ve Mağrib denen kuzey Afrika ülkelerinin sporcuları bugün Fransız futboluna damga vuruyor ve hatta Milli Takım’ı taşıyor! Düşünün ki Afrikalı bir Müslüman olan Pogba, Fransız Milli Takımı’nda dünya kupasını kaldırıyor!
Hollanda’da Surinamlı, Kongolu, Güney Afrikalı ve dahi onlarca Pasifik adasından ve Afrika’dan gelen sporcular hem futbol hem de diğer sporlarda ülkeyi ayakta tutuyor.
Belçika Milli Futbol takımında oynayan futbolcuların milliyetlerini bir açın okuyun derim. İçinde gerçekten Belçikalı olan, sömürgelerden gelmeyen kaç futbolcu var kendiniz görün!
Rusya sporda yıllarca Demir perde ülkelerini ve Türk cumhuriyetlerini sömürdü ve halen buna devam etmekte. Eskisi gibi güçlü bir etki alanı olmasa da..
Hele hele İngiltere.. Tarihin “Üzerinde güneş batmayan imparatorluk” diye kutsadığı fakat dünyanın en büyük sömürgecisi olan İngilizlerde durum hepsinden daha farklı.
Türk medeniyeti kadar kadim ve büyük olan İngiliz medeniyeti, sporun her alanında sömürgelerinden gelen sporcuların varlığı ile ayakta.
Tüm bu örnekleri çoğaltmak mümkün elbette.
Lakin esas mesele örneklerin çokluğu değil konunun anlaşılması.
Çünkü Osmanlı gibi, gittiği her yer ihya etmiş, hiç bir toprağında yaşayana zulm etmemiş, inanan inanmayan ayrımı yapmamış, kimsenin kaynaklarını ve insan gücünü sömürmemiş, bugün terk etmek zorunda bırakıldığı her karış toprakta adaleti ile huzuru ile refahı ile özlenen bir medeniyetin, bu sömürgeciler kadar kendi bakiyesine sahip çıkma hakkı yok mu?
Neden biz Somalili, Filistinli, Macar, Bulgar, Kırgız, Kazak, Kırımlı, Kosovalı, Bosnalı, Sırp, Hırvat hatta Yunan ve hatta Cezayirli, Tunuslu, Faslı, Mısırlı, Sudanlı sporcuların gerektiğinde ülkemizde yabancı statüsünde değil Türk statüsünde sayılmasının önünü açmayalım?
Neden Osmanlı’dan geriye kalan topraklarda kurulmuş 49 devletin vatandaşlarına bu imtiyazı çok görüyoruz?
Bu büyük bir medeniyete sahip ve mefkûresi bir Cihan devleti olmak olan Türkiye’nin dünyaya spor üzerinden vereceği çok büyük bir mesaj olmaz mı?
İngilizlerin düzenlediği “Common Welt Oyunları” (İngiliz Milletler Oyunları) türü bir işi biz neden yapmayalım?
Böyle bir konunun gündeme gelip, konuşulup, tartışılıp, ana hatları ile çerçevesi belirlenip uygulanması tüm dünyaya büyük bir mesaj olacaktır. 
Hali hazırda Kızılay ile TİKA ile devletin diğer kurumları ile varlığımızı yeniden hatırlattığımız coğrafyalara sporu kullanarak girmek ve o coğrafyalarda güç kazanmak daha kolay olacaktır.
Dünya 5’ten büyüktür evet…
Türkiye de Türkiye’nin sınırlarından büyüktür!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Harbi Gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. | Site haritası