Harbi Gazete

Onurlu ve gururluyuz

Onurlu ve gururluyuz
Faik Yılmaz
Faik Yılmaz( faikyilmaz@harbigazete.com.tr )
İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı
1.591
13 Şubat 2018 - 11:40

…yanlış öğrendiklerini unutmayan, yeniden öğrenmeye, değişime ve dönüşüme açık olmayanlar

AlvinTofler

 

İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Türkiye’nin en büyük sivil toplum örgütlerinden biridir. Köklerini yüzyıllar öncesinden gelen Ahilik geleneğinden alan esnaf ve sanatkarın bir araya geldiği milli ve yerli bir çatı örgütüdür.

 

24 Nisan 1951 tarihinde İstanbul’da hizmet veren birçok meslek sahibi küçük esnaf ve sanatkar, dernekleşme sürecinden sonra ilk defa 507 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Kanunu çerçevesinde bir çatı örgütlenmesine gitti. Bugün 196 bin kayıtlı üyesi, 148 meslek odası ve 307 meslek dalında dünyanın en büyük şehrine hizmet vermekten gurur duyduğumuz bir kurumdur.

 

Bakkaldan manava, fırıncıdan marangoza, mobilyacıdan su satıcısına, kantinciden büfeciye, servisçiden kuyumcuya kadar 1575 ekonomik faaliyette 7/24 şehr-i İstanbul’a hizmet veriyoruz.

 

11 Mayıs 2014 yılında yapılan Genel Kurul ile esnaf ve sanatkarımızın teveccühü ile yeniden göreve geldik.  2005 yılından bu yana da birçok hedef koyduk önümüze;

 

  1. Birlik Binamızın arsasının alımı! Bu durumu gerçekleştirmenin huzurunu ve onurunu yaşıyoruz. İstanbul’daki esnaf ve sanatkara hizmet verdiğimiz Birlik binamız, Milli Emlak’tan 49 yıllığına kiralanmıştı. Her yıl belirlenen kira bedelini devletimize düzenli olarak ödüyorduk. Yaptığımız görüşmeler sonuç verdi. Sürece baş ta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayip ERDOĞAN olmak üzere, Sayın Başbakanımız Binali YILDIRIM, Maliye Bakanımız Sayın Naci AĞBAL; esnafın 7/24 yanında olan Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Bülent TÜFENKCİ desteklerini esirgemediler. Sonuçta Birlik binamızın tapusunu #8.464.629,19TL’ye alarak İstanbul esnafına bir mülk kazandırmanın onurunu ve gururunu yaşıyoruz. 20 Aralık 2017’de yaptığımız Başkanlar Kurulu’na Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Bülent TÜFENKCİ katılarak tapumuzu sizler adına bizlere teslim etti.

 

  1. Hedeflerimizden bir diğeri ulusal basın ve yayın organlarında esnaf ve sanatkarımızın sesini duyurmaktı. Bugün soft haber olarak adlandırılan kuşakta esnaf ve sanatkarımız ile ilgili haberler yer almaktadır. Nerdeyse tüm oda başkanlarımız rahatlıkta tüm TV ve gazetelerde gündem içinde sorunlarını anlatabilmektedir.

 

  1. İstanbul büyük bir metropol. Hepimiz için zaman oldukça önemlidir! Esnaf sanatkarın resmi kaydı sicil işlemlerinde yaşanan sıkıntıları en aza indirmek için Sicil Müdürlüğü’nü hizmet merkezimize taşıyıp esnaf ve sanatkara daha iyi, modern ve çağdaş ortamda hizmet vermeye başladık. Esnaf ve sanatkara daha iyi hizmet verebilmek adına Anadolu yakasında da sicil müdürlüğünün şubesini açarak Anadolu yakasında bulunan esnaf ve sanatkarın işlerine kolaylık getirdik.

 

24 Nisan 1951 tarihinden günümüze kadar esnafa hizmet veren İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği bizim olduğumuz döneme kadar ne bir Avrupa Birliği ne de Kalkınma Ajansı’ından bir proje alamamıştı. İstanbul Kalkınma Ajansı’ndan; 1.Girişimci Gençler Yetişiyor 2. Mesleki Eğitim Rehberlik ve Kariyer Danışmanlığı Merkezi 3. Yenilenebilir Enerjiler 4. Avrupa Birliği fonlarından ise Dezavantajlı Grupların Çalışma Hayatına Kazandırılması projelerini aldık ve tamamladık.

2018 yılında yapılacak Genel Kurul sonrası ise Allah nasip eder de göreve gelirsek gerçekleştirmek istediğimiz 3 projemiz var;

  1. Esnaf ve sanatkarımızın yararlanacağı bir huzurevi,
  2. Esnaf ve Sanatkar Müzesi,
  3. Eğitim Merkezi

 

Bununla beraber Esnaf ve Sanatkarın 2023 Vizyon Belgesi’ni de oluşturacağız.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Harbi Gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. | Site haritası