Harbi Gazete

Marmaris cumhurbaşkanlığı sarayı ve engelliler

Marmaris cumhurbaşkanlığı sarayı ve engelliler
Lokman Ayva
Lokman Ayva( lokmanayva@harbigazete.com.tr )
197
12 Haziran 2018 - 0:03

Seçimlere 13 gün kaldı. Cumhurbaşkanı adaylarının vaadleri gündemde. Bu vaadler hazırlanırken ciddi bir çalışma yapılması gerekmez miydi? Vaadlerin, adayların daha iyi bir Türkiye için vizyonlarını, hayallerini gösterdiğini düşünüyorum. Peki öyle mi?

Muharrem Bey’i parlamentodan tanırım. CHP’nin dar vizyonu, iktidar tecrübesizliğini aşabileceği konusunda bir önyargım vardı. Geçtiğimiz süre gösterdi ki olumlu önyargım yanlışmış. Yaklaşım tarzı henüz cumhurbaşkanlığını değil, hatta bakanlığı da değil, belki belediye başkanlığını kaldırabileceğini gösterdi. Bunu neye dayanarak söylüyorum?

Vaadleri biz halk anlayabilsin diye adaylar basitleştiriyor olabilir. Fakat basitleştirirken de basitleşilmemesi yani o konuları anladıklarının, o konulara vakıf olduklarının ve o sahadaki problemleri çözebilecek kadar da yaklaşıma sahip olacak kadar yetkin yani basit olmadıklarını göstermeleri lazım. Engelliler meselesi böyle bir mesele. Siz bir köre, yardım olsun diye bir simit parası vermek için yaklaşırsınız fakat adam öyle biri çıkar ki Boğaziçili, bir kurumun müdürü, hazine avukatı, işadamı bile olabilir. “Eski çamlar bardak oldu” diye bir söz var ya onu buraya uyarlarsak “Eski sakatlar şimdi vatandaş oldu.” Nasıl? Şimdi artık okumayan engelliyi de ayıplıyorlar, okutmayan aileyi de. Okula almayan yetkilileri de TCK122 ile de cezalandırıyorlar. Okullarını bitirenler iş yerlerinde hizmetli, idari personel, öğretmen, avukat, uzman oluyorlar. Boş zamanlarında spor yapıyorlar ve dünya yarışmalarında, olimpiyatlarda Türkiye’ye, karıncanın buğday tanesi taşıdığı gibi ha bire madalya taşıyorlar. Evlenip yuva kuruyorlar. Çocuklarını okutuyorlar. ”Erken rezervasyonları” takip edip yurtiçinde, yurtdışında tatile gidiyorlar. Toplumun tamamı böyledir diye ne engelliler için ne de engelsizler için söyleyebilirsiniz. Bir başkasının ağzına vereceği yiyeceğe muhtaç engelliler de var, evsiz barksız sokakta kalan engelsizler de. Ama herkesi böyle görmek yanlış olur.

Muharrem Bey çıktı bir gün dedi ki “Marmaris’te Cumhurbaşkanlığı konutu yapılıyor. Ben bunu engellilere vereceğim.” Belki alınganlıkla ben bunu şöyle yorumladım: Engellilerle ilgili yapılacaklar bunlardan ibaret. Demek ki engelliler kendi tatil yapamayacak kadar düşkün durumdalar. Bu mantıkla Marmaris’e gelmek için yol parasını nereden bulacaklar? Sadece Muğla’daki arkadaşlarımıza yönelikse o zaman Muğla Belediyesi’ne verilecek. O zaman da bu bir Türkiye projesi olamaz. Muharrem Bey açısından Türkiye’nin geldiği vizyon bu. Türkiye’nin mevcut vizyonunu bir kaç cümleyle aktarayım.

Önce şunu söyleyelim: Engelliler konusunda Tayyip Bey’le yarışmak bırakın bizim adayları, dünya liderlerinin bile cesaret edebileceği bir durum değil. Hiç bir ülke 15 senede Türkiye’nin geldiği bu noktaya bu kadar sürede gelememiştir. Hukuk sisteminden, eğitime, istihdamdan, spora, teknoloji kullanımına, toplumsal hayata katılıma pek çok alanda akla hayale gelmedik gelişmeler oldu. Dünyanın hangi ülkesinde 60 bine yakın engelli memur var? Dünyanın neresinde 15 senede lissanslı engelli sporcu sayısı 30 kat arttı? hangi ekonomide gayri safi milli hasladan engellilere ayrılan pay bu oranlarda? Eğitim sistemindeki engelli sayısı bir çok ülkenin nüfusundan fazla. Hasılı buradaki en gerçekçi cümle şu olurdu: Muharrem Bey demeliydi ki, “AK PARTİ’nin engelliler alanında yaptıkları bütün dünya gibi biz de takdir ediyoruz. Eğer seçilirsek bu konuda AK PARTİyle işbirliği yapmayı istiyoruz.” Önerim, bundan sonra her partinin seçimlerden yıllarca önce başlayarak evvela belediyelerde yaptıklarını göstermesi lazım. Şu haliyle inandırıcı değil. Tabi şu anda AK PARTİ’nin icraatlarında son 5 6 yıldan beri kendini yenileyemediği de işin bir başka boyutu. Diğerlerinin bu seviyeye bile gelememeleri ise çok üzücü. Aklıma gelmişken Cumhurbaşkanımız engellilere yönelik tatil kampını, belediye başkanıyken 1995 yılında başlattı ve halen devam ediyor. Seçimlerden sonra bir ziyarette fayda var. Hemen Atatürk havaalanına yakın, Florya Çiroz’da. Denize sıfır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Harbi Gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. | Site haritası