Harbi Gazete

KÜTÜPHANE MİLLİ İTİBARDIR

KÜTÜPHANE MİLLİ İTİBARDIR
Bilal Hasan Reşit
Bilal Hasan Reşit( bilalhasanresit@harbigazete.com.tr )
342
03 Ocak 2019 - 9:44

Dil, bir milletin kültür aynasıdır. 

Eğer bir milletin değer yargılarını öğrenmek istersen; işe dilden başlamalısın,  çünkü dilini koruyamayan bir millet hiçbir değere sahip çıkacak nitelikte değildir.

Bir milletin maddi ve manevi değerlerinin tümü kültürü oluşturur. Kültürü geliştiren ve nesilden nesile aktarılmasını sağlayan dil, yazı ile ölümsüzlüğe kavuşur. Olayların ya da seslerin gerek çeşitli semboller, gerekse harflerle bir zemine aktarılması ile ortaya çıkan yazı her dönemde ölümsüzlüğün simgesi olur.

M.Ö. 3500 yılında bulunan yazı ile birlikte tarih devirleri başlamış, yazının olmadığı karanlık devirler bitmiştir. İnsanoğlu yeni bir iletişim aracı bulmanın sevinci ile yeni oyuncağıyla oynayan bir çocuk misali yazı ile oynamaya başlamıştır. Önce semboller çizmiş duvarlara avlarını, kahramanlıklarını ölümleri anlatmış; ama diğer insanlara gösterememiş. Sonradan farkına varmış ki gözlemleri taşınamayanlar üzerindeymiş   

Paylaşmanın sevincine varamamanın verdiği hüzün onun yazıya karşı olan merakını daha da arttırmış ve o kil tableti, papirüsü, hayvan derilerini kullanmaya başlamış. Yazdıklarının elden ele gezdiğini görünce de insanlık için yaptığının önemini kavramış bu seferde onu yazmaya koyulmuş.

Merak eden insan kendisinden bir öncekini merak etmeye başladığında kütüphaneler kurulmaya başladı. Devlet anlayışını ilk benimseyen Sümerliler gerek devlet işleri ile ilgili yazılan tabletleri gerekse Bilimsel alandaki çalışmaları özenle saklamak için kütüphaneler kurdular.

Mısır’da, Eski Yunan’da, Roma’da ve Avrupa’da kurulan tüm kütüphaneler kuruldukları dönemin gözde merkezleriydiler. Mısır’da tutulan ticari kayıtlar, Eski Yunan’da felsefe notları Roma’da bilimsel çalışmalar, Avrupa da ise din alanında ki kayıtlar kütüphanenin bu merkezlerde ki temelini oluşturdular.

Kütüphane; Arapça kütüb (kitaplar) ve Farsça hane(ev)  sözcüklerinin birleşmesi ile meydana gelmiştir. Bu birleşik sözcük bile kütüphanelerin kültürel bağlar arasında ki etkinliğinin simgesidir. 

Kütüphane; seni içine kapanık bir kız misali sessizliğe bürünmüş, biraz toz biraz da saman kokulu bir kıyafetle karşılar. İçeriye adımını attığın andan itibaren senin içinde gizli kalmış bir sen çıkar ortaya. Dış dünya ile tüm ilişkin kesilmiş sadece merak duygusu içinde yanıp tutuşmaktasındır. Öyle bir büyüye kapılırsın ki; Az önce duyduğun koku sevgilinin kokusu, sessizlik bir gizem ülkesi ve raflarda duran kitaplar daha önce keşfedilmemiş sırlarla dolu labirentler haline gelir. Binlerce, beklide onbinlerce arasından birini seçip okumaya başladığında gözünün önünde dans eden harfler birer birer beyninin içine girip, kök hücre gibi, uyuklayan canlandırır.

Aradığını bulduğunda beynindeki tüm tembeller uyanmıştır artık. Ya sonra? Sonra ayrılırsın kütüphaneden sanki yıllardır orada yaşayan bir kitabın ayrılık anında hissettiklerini duyarsın içinde. O büyülü mekândan ayrılıp da dış dünyaya açıldığında gözlerinin önünde dans eden harfleri, kulaklarında ki sessizliği ve beyninde ki uyanışı herkesin bilmesini istermişçesine sende yazarsın bir şeyler belki; onu da kütüphaneye koyarlar!     

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Harbi Gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. | Site haritası