Harbi Gazete

KIRILAN FAY HATLARINDA DENGE ‘TÜRKİYE’

KIRILAN FAY HATLARINDA DENGE ‘TÜRKİYE’
245
13 Nisan 2018 - 0:02

Suriye’deki krizin BM gündeminde de çözülememesi ve ABD ile Rusya liderlerinin art arda gelen ‘kabadayı’ vari açıklamaları sonrası 3. Dünya savaşı söylemleri giderek daha yüksek bir sesle dillendirilmeye hatta tedbirler alınmaya başlandı.

Trump’ın sosyal medyadan ‘füze’ mesajı, Rusya’nın ve Esed’in geri adım atmayacakları şeklindeki mesajları ile karşılık buldu.

İran ‘Suriye’nin yanında yer alacağız’ açıklaması yaparken, Çin ise “Suriye’ye yönelik bir operasyon başlaması durumunda Akdeniz’de bulunan Çin donanmasına ait gemilerin Rusya donanmasına katılması emri” verdi.

İngiltere ve Fransa operasyona dair ‘sıcak’ mesajlar yayınlarken, İsrail ve Suudi Arabistan’da operasyona dahil olabileceklerini İran’ı da katarak yenilediler. Ve saflar tamamı ile belli oldu.

ABD-İsrail-Fransa-İngiltere-Suudi Arabistan birlikteliğine karşı, Rusya-Çin-İran-Suriye hattı artık net çizgilerle belirlendi. Aslında bu açıklamalardan önce de bu hatlar neredeyse belliydi denilebilir. Fakat ‘belirsiz’ birlikteliklerin aşikarlıkları artık tamamı ile tarihe geçti.

Peki bu şekilde kutuplaşan ve tabir yerindeyse fay hatlarının tamamen kırılarak güçlerin ikiye bölündüğü bir ortamda Türkiye hangi pozisyonda?

Türkiye’nin NATO üyesi olması hasebi ile bir kesim Türkiye’yi ABD ve müttefikleri ile beraber düşünürken, bir kesim ise özellikle son dönemdeki Rusya ve İran yakınlaşması nedeni ile Türkiye’yi diğer hat ile beraber olarak niteliyor/düşünüyor.

Bu durumu açıklığa kavuşturabilmek için Türkiye’nin Guta’da yaşanan ‘kimyasal kriz’ sonrası tutum ve faaliyetlerine bakmak gerekiyor. Bilindiği üzere BM’de iddialarla ilgili ABD ve Rusya tarafından iki tane tasarı verildi. Bu tasarılarda ABD ‘BM nezdinde bir mekanizmanın Suriye’de iddiaları incelemesini’ isterken, Rusya ise ‘İncelenmesini fakat bu ekibin BM nezdinde değil bağımsız araştırma ekiplerince yapılmasını’ istedi. Ve bu tasarılar iki ülke tarafından karşılıklı olarak veto edildi.

Türkiye’nin konumunu anlamak için burada dikkat edilmesi gereken nokta ise şuydu. Türkiye iki ‘araştırılsın’ tasarısına da olumlu oy verdi. Yani Türkiye net bir şekilde şu mesajı verdi.

‘Bizim için önemli olan eğer kimyasal silah kullanıldıysa bunun öğrenilmesi ve masum halka bunu her kim yaptıysa hesap vermesi gerekiyor”. Türkiye bu tavrı ile sadece bir şeyin tarafında olduğunu net bir şekilde ortaya koydu. Masum sivillerin, hak ve hukukun

Türkiye bu konuda çıkarları için ne yıllardır dile getirdiği katil Esed’in destekçileri Rusya ve İran’ın yanında oldu ne de ciddi baskılara rağmen ABD ve diğerlerinin. Yüksek sesle tüm dünyaya hakkın ve hukukun yanındayım diye haykırdı.

Bundan sonra ne olacağı Türkiye’nin hangi noktada olacağı konusuna gelindiğinde ise ilk olarak akla gelmesi gereken nokta şudur. Dış politikada ki aktın kural! ‘Dış politika da dostlar yoktur, çıkarlar vardır’

Türkiye hakkın ve hukukun yanında olduğu mesajını verdikten sonra Rusya tarafından gelen ilk açıklamalardan birisi Türkiye’nin ABD ve Rusya arasında arabuluculuk vazifesi göreceği şeklindeydi. Nitekim basına yansıdığı itibari ile Cumhurbaşkanı Erdoğan Putin ve Trump ile telefon görüşmeleri gerçekleştirdi. Ne parlatmaya çalıştıkları Macron ne de ‘halife stajı’ yaptırdıkları Selman Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan rol çalamadı. Türkiye’nin ve Erdoğan’ın bölgesinin yükselen ve liderliğe giden süreci yeni bir aşama katetti.

Türkiye’nin izlediği politika ile bu kırılan fay hatlarında denge unsuru haline geldi. Gerektiğinde ABD’ye rağmen Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı operasyonlarını gerçekleştiren Türkiye, gerektiğinde de İran ve Rusya’ya rağmen Esed hakkındaki politikasında dimdik durdu. Ve hesap sorulması gerektiğini söyledi.

Türkiye ne masada ne de sahada artık eski Türkiye olmadığını tüm dünyaya bir defa daha gösterdi. Türkiye dikkatli adımları ve politikası ile 3. Dünya savaşına evrilmesi beklenen bu krizin çözüme ulaşmasındaki denge olma görevini de layıkı ile yerine getirecektir.

 

Adem KILIÇ

Uluslararası İlişkiler Uzmanı /Stratejist

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Harbi Gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. | Site haritası