Harbi Gazete

Katar Meselesi

Katar Meselesi
Fatih Kaynarca
Fatih Kaynarca( fatihkaynarca@harbigazete.com.tr )
2.095
26 Kasım 2017 - 14:43

Arap Yarımadası’nın doğusunda bulunan Katar, yaklaşık 2 milyonluk nüfusa sahip sadece 300 bini Katarlı olup, geri kalanı çalışmak için gelmiş Hindistan, Filipinler, Pakistan, Sri Lanka gibi güney ve güneydoğu Asya ülkeleri ile Mısır, Lübnan, Fas, Cezayir, Filistin gibi Arap ülkeleri vatandaşı yabancılardan oluşuyor.

Son derece yoksul bir tarihi geçmişin ardından hızla gelişen, modern ve liberal bir Arap ülkesi haline gelen Katar, artan petrol geliri ve sahip olduğu doğalgaz rezervleri sayesinde kişi başına düşen gelir oranlarında da dünyanın en zengin ülkeleri arasında. Refah seviyesi en yüksek ülkelerin de başında geliyor. Dünyanın üçüncü büyük doğal gaz rezervi Katar’a ait olmakla birlikte önemli üniversitelere, think-tank kuruluşlarına ve Al Jazeera gibi bir televizyon istasyonuna ev sahipliği yapıyor.

Türkiye ile ilgili kısma gelirsek, Türkiye ile ilişkileri mükemmel düzeyde. Türkiye’nin bölgede üstlendiği role önem veriyor. İlişkilerimizde son yıllarda önemli gelişmeler kaydedildi. Yönetim ve halkın Türkiye’ye ilişkin izlenimleri olumlu. Katar’ın üst düzey yönetimi ülkemizle yakın istişare içinde olmayı tercih ettiklerini ve dış politikalarında Türkiye’ye özel önem verdiklerini sıklıkla dile getiriyorlar.

Yaşanan son gelişmelere gelecek olursak, Katar’a karşı körfez ülkelerinin bir kısmının kararıyla ortaya çıkan bir izolasyon söz konusu.( Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Bahreyn ve Yemen) Alınan bu kararın bir ülkenin kontrolünde olduğunu söylemek mümkün olmadığı gibi sonucun kime yarayacağını öngörmek de pek mümkün gözükmüyor şimdilik. Siyasette “evdeki hesaba uymayan çarşıdaki gerçekler” çok fazla olduğu için.

Ortadoğu’da aktörlerin sayısı bir hayli fazla. Üstelik herkesin kendine göre bir planı var. ABD açısından bakarsak; ABD’nin bugün Ortadoğu için tutarlı ve stratejik bir plan ortaya koyabilmesi mümkün değil. Trump’ın hiçbir kural tanımayan tavrı da giderek ABD’deki kurumların, lobilerin direnciyle engelleniyor. Mesela Trump’ın Katar meselesinde, işin arkasında olduğunu ifade eden ve S. Arabistan ziyaretinde bizzat kendisinden vize alınarak yapıldığı izlenimini veren tweetlerini ABD Dışişleri bakanlığı birkaç saat içerisinde boşa çıkardı, Katar’la iyi ilişkilerinin devam edeceğini söyledi. Bu arada Katar’a ilişkin haberler de ABD basınında çok az yer buluyor bunu şöyle yorumlayabiliriz; ABD şu anda Ortadoğu dahil hiçbir sorunla ilgilenemeyecek kadar kendi sorunlarıyla meşgul. Sadece bu bile bölge ülkelerinin hesaplarını yaparken ABD’ye ne kadar güvenebileceklerini gösteren bir işaret.

Katar’ı teröre destek vermekle suçlayanların terörden kastı; Hamas ve Müslüman Kardeşler. Hamas’ı terörist olarak niteleyebilecek herkesin meşruiyeti dünya Müslümanlarının vicdanında yok olur. Hamas 1947 Siyonist İsrail işgali altındaki Kudüs ve Filistin topraklarında, işgale karşı en meşru ve haklı direnişi temsil ediyor. Katar’ın Hamas’a yaptığı destek tüm Islam ülkeleri halkları nezdinde takdir görüyor. Ve tarihe de öyle geçecek. Hamas’ı ve Müslüman Kardeşler’i terörist diye nitelemek ve bunlara destek veriyor diye Katar’ı cezalandırmaya kalkmakla belki S. Arabistan farkında değil ama kendisini hedef alan bir operasyonun düğmesine bizzat kendisi basmış oluyor. Bizce baştan sona haksız olan bu Katar’ı izole etme kampanyasıyla Suudi Arabistan sonu bizi de endişelendiren büyük bir riske giriyor ve bizim S. Arabistan’a yapabileceğimiz en büyük dostluk onu bu riske karşı korumak olacaktır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Harbi Gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. | Site haritası