Harbi Gazete

İNŞAAT SEKTÖRÜ UMUTLU

İNŞAAT SEKTÖRÜ UMUTLU
1.136
10 Mayıs 2018 - 12:09

Vergi ve prim borçlarının yapılandırılması, emeklilere bayram ikramiyesi, imar barışı vb. düzenlemelerin TBMM’de kabul edilerek yasalaşması inşaat sektörünü sevindirdi. Elit Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Mert Yıldızhan, hükümetin reel sektöre ve inşaat sektörüne yönelik aldığı son tedbirleri olumlu bulduklarını belirterek, “İnşaat sektörü güçlenecek” dedi.

Bu tedbirlerin, seçim öncesi belirsizlik algısının etkisini gidererek ekonomik aktiviteyi canlandıracak nitelikte ve son derece isabetli bulduklarını belirten Yıldızhan, inşaat sektörüne yönelik imar affı, konutta KDV ve tapu harcı indirimi gibi düzenlemelerin ekonomiye güçlü bir nefes olacağını, reel sektörü rahatlatacağını, tüketimi, yatırımları canlandıracağını, seçim öncesi pompalanan olumsuz algıların önüne geçeceğini vurguladı.

 

Kampanyalarla inşaat sektörü daha da güçlenecek

“İmar barışı” ile ülke genelindeki 13 milyon binayı ilgilendiren adeta kangren olmuş bir soruna çözüm getirildiğine, bunun ciddi bir reform olduğuna işaret eden Yıldızhan, konut teslimlerinde uygulanan yüzde 18’lik KDV’nin de 31 Ekim’e kadar yüzde 8’e, tapu harcı oranının da yüzde 4’ten 3’e çekilmesinden dolayı da bunun ekonomik aktiviteye yansıyacağını ifade etti. Bankaların yapacağı kampanyaların da sektörü hareketlendireceğini belirten Yıldızhan, “Son dönemde kur artışı kaynaklı maliyet baskısı ve çeşitli mihraklarca pompalanan olumsuz algıların da etkisiyle, ekonomimizin lokomotifi inşaat sektöründe, konut satışlarında arızi bir duraksama eğilimi belirmişti. Alınan önlemler tam da yaraya merhem oldu” diye konuştu.

 

ASLI ÇAKIR

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Harbi Gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. | Site haritası