Harbi Gazete

HER DERDE DEVA: KENEVİR

HER DERDE DEVA: KENEVİR
Can Bilirman
Can Bilirman( cb@harbigazete.com.tr )
524
26 Ocak 2019 - 22:32

Son bir haftadır Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gündeme getirdiği Kenevir üretimiyle ilgili okumalara başladım. Okudukça şaşkınlığım daha da arttı. Çünkü zihnimize yüklenen bilgilerde Kenevir demek, uyuşturucuyla eşdeğer anlamına geliyordu. Aslında Kenevir üretimi sadece Türkiye’de değil, dünyanın pek çok ülkesinde yasaklıydı. Türkiye’de de uyuşturucu sınıfında yer aldığından dolayı ekimi yasaklıdır.

Kenevir bitkisinin ekimi Türkiye’de uzun yıllardır yasaklıydı, 2016 yılında 19 ilde yetiştirilmesi kontrollü olarak serbest bırakıldı. Birilerinin bu yasağı tamamen kaldırması gerekiyordu. Bu da geldiği günden beri hem ülkemiz hem de dünyada kurulu düzene başkaldıran Recep Tayyip Erdoğan’a yakışırdı. O da öyle yaptı.

Önce Kenevir’in kısa bir tarihçesini özetleyeceğim: Sanayi keneviri M.Ö. 2700’li yıllarda Çin’de keşfedildi. 2200 yıldır da Avrupa ve Ortadoğu’da ekimi yapılmaktadır. Sanayi keneviri çok amaçlı kullanılan bir bitkidir. Kullanım alanı bu kadar geniş olan bir bitkinin kullanımının yasaklanmış olması, bilimsel çalışmaları da olumsuz etkilemiştir. Özelikle ilaç yapımında kullanılan bu bitkinin; tekstil, gıda, tarım sanayinde geniş bir kullanım alanı vardır. 4 ayda yetişen bir dönümlük kenevir bitkisi, yirmi beş dönümlük ağacın sağladığı oksijeni sağlıyor. Bunun yanı sıra gıda alanına da baktığımızda kenevirin içinde omega 3, omega 6, omega 9 ve E vitamini bulunmaktadır.

Osmanlı döneminde tıp alanında kenevirin, günümüzde kötü amaçlı kullanılması nedeniyle kontrollü ve sınırlı bir şekilde kullanımına izin verilmiştir.

Kenevirin dişisinden afyon dediğimiz esrar yapılıyor. Kullanım alanının kötüye kullanılması nedeniyle erkek kenevir de ‘zararlı’ etiketlemesine maruz kalmıştır. Kenevirin erkeği elli bin sınaî ürününde kullanılabilir. Ayrıca yine erkek kenevir yağından 250 cins ilaç elde ediliyor. Bunlar çok büyük rakamlar. Türkiye’nin 47 yıldır üretmediği bu ürünü tekrar ekonomiye kazandırma yolunda çok önemli bir adım atmıştır.

Araştırmalarım sonucu gördüm ki Kenevir birçok alanda kullanılıyor.

İşte Kenevir’in faydaları:

Bir dönümlük kenevir, 25 dönümlük orman kadar oksijen üretir

– Bir dönümlük kenevirden 4 dönüm ağaca eş kâğıt üretilebilir.

Kenevir tam 8 kez kağıda dönüştürülebilirken, ağaç 3 kez kağıda dönüştürebilir.

Kenevir4 ayda yetişir, bir ağaç ise 20-50 yılda!

Kenevir, gerçek bir radyasyon temizleyicidir.

Kenevir dünyanın her yerinde yetiştirilebilir ve çok az suya ihtiyaç duyar. Ayrıca kendisini böceklerden koruyabildiği için tarım ilacına da ihtiyaç duymaz.

Kenevir ile yapılan tekstil ürünleri yaygınlaşırsa, tarım ilacı sektörü tamamen ortadan kalkabilir.

İlk kot pantolon, kenevirden yapılmıştır; hatta “kanvas” kelimesi kenevir ürünlerine verilen isimdir. (Kenevir ayrıca ip, halat, çanta, ayakkabı, şapka yapımı için de ideal bir bitkidir)

Kenevir, AIDS ve kanser tedavisinde kemoterapi ve radyasyon etkisini azaltma; romatizma, kalp, sara, astım, mide, uykusuzluk, psikoloji, omurga rahatsızlıkları gibi en az 250 hastalıkta kullanılmaktadır.

Kenevir tohumunun protein değeri çok yüksektir ve içindeki iki yağ asidi de doğada başka hiçbir yerde bulunmamaktadır.

Kenevirin üretimi soyadan bile daha ucuzdur.

Kenevirle beslenen hayvanlar, hormon takviyesine ihtiyaç duymaz.

Plastik ürünlerin tamamı kenevirden üretilebilir ve kenevir plastiğinin doğaya dönüşmesi oldukça kolaydır.

Bir arabanın gövdesi kenevirden yapılırsa, dayanıklılığı çelikten tam 10 kat fazla olur.

Binaların yalıtımı için de kullanılabilir; dayanıklı, ucuz ve esnektir.

Kenevirle yapılan sabunlar ve kozmetik ürünler, suyu kirletmez; yani tamamen doğa dostudur.

Bunların dışında daha sayısız faydası olduğu söylenen kenevir, bir zamanlar dünyanın en önemli üretim bitkilerinden biriydi. İşte böylesine önemli bir bitkinin ekimi Türkiye ile birlikte bazı ülkelerde yasaklatıldı!..

Çünkü öyle istediler! Kimler. Baş aktör Rockefeller! Kim bu adam? Dünya ekonomisinde oldukça nüfuslu bir isim olarak görülen Amerikan kapitalizmiyle özdeşlemiş şahıslardan, aslen Yahudi bir iş adamı…

Peki günümüz dünyasında kenevirin yasaklanma sebebi ve kenevir üzerinde oynanan oyun neydi? Kim ne yapmak istiyordu?

Kimin ne çıkarı vardı? İşte o soruların cevabı… W. R. Hearst, 1900’lü yıllarda Amerika’da gazete, dergilerin ve medyanın sahibiydi. Ormanları vardı ve kağıt üretiyordu. Eğer kenevirden kağıt yapılırsa, milyonlarını kaybedebilirdi. Rockefeller, dünyanın en zengin adamıydı. Petrol şirketi vardı. Bio yakıt olan kenevir yağı da elbette onun en büyük düşmanıydı. Mellon, Dupont şirketinin ana hissedarıydı ve petrol ürünlerinden plastik üretmek için patente sahipti. Ve kenevir endüstrisi, onun pazarını tehdit ediyordu.

Sonra ise, Mellon ABD Başkanı Hoover’in hazine bakanı oldu. Bu kişiler yaptıkları toplantılarda, kenevirin bir düşman olduğuna karar verdiler ve onun ekimini yasaklattılar. Ellerindeki medya gücü vasıtasıyla, marihuana sözcüğüyle birlikte keneviri, insanların beynine, zehirli bir uyuşturucu olarak kazıdılar. Böylelikle; Kenevir ilaçları piyasadan çekildi, bunun yerini bugün kullanılan kimyasal ilaçlar aldı. Kağıt üretimi için ormanlar katledildi. Tarım ilaçları ile zehirlenme ve kanser arttı. Ve derken dünyamızı plastik çöplerle, zararlı atıklarla donattık…

Bugün Avrupa Komisyonu, Bulgaristan’da otuz bin dekarlık kenevir ekimi için fon veriyor. Bizim bunlarla rekabet etmemiz için başta Trakya olmak üzere bir çok yere Kenevir ekerek, ülkemizi bu üretimde cazibe merkezi haline getirmemiz gerekiyor.

Şimdi anladınız mı neden bu kadar önemli Kenevir ekimi!..

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Harbi Gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. | Site haritası