Harbi Gazete

Hayal Et, Yenilik Bul

Hayal Et, Yenilik Bul
Mahmut Çelik
Mahmut Çelik( mahmutcelik@harbigazete.com.tr )
1.216
02 Nisan 2018 - 0:01

Hayal etmek ve hayal peşinde koşmak bir yaşam tarzıdır. Tüm gelişmeler icatlar, keşifler, yenilikler ancak hayal eden, hayalle yaşayan kişi ve kurumlar tarafından gerçekleştirilir. İnsanları aynı kalıp içerisinde yetiştirmek bir toplum için sonun başlangıcıdır. Sorgulayan, bilinmeyenin peşinde koşanlar beyinlerinde sürekli yeni fikirlerin yeşermesine uygun ortamı oluşturur.
Hayal gücü körlenmiş bir toplum zaman içerisinde özgüvenini kaybeder. Karamsar bir hayata yelken açar ve çevresel etkenlerle gelişen toplumda oluşan yeni durumlara adapte olmakta ve sorunlarını çözmekte çaresiz kalır.
Hayal kurmak gerçeklerden uzaklaşmak değildir. Kişi ne kadar farklı bakış açılarıyla olayları ve sorunları yorumlayabilirse o seviyede farklı çözüm önerileri meydana getirebilir. Bu şekilde de çözüme ulaşma oranı daha yüksek olur. Öğrenilmiş çaresizlik içerisine düşmediğimiz sürece her sorunun birden farklı cevabı olduğunu daha iyi anlayabiliriz. Ve bu farklılıklara ancak farklı düşünen kişiler ulaşır. İnsanlara bazen düşünceleri bazen de çevresi set vurur.
İdeolojilere tutsak edilmiş pek çok düşünür dünyadaki gelişmeleri okumakta çok geç kalmışlar ve değerlerini yaşayamadan hayata gözlerini kapamışlardır. Pek çok orijinal fikirse bulan kişinin yaşadığı toplum o düzeyde olmadığı için yaşanmadan unutulmuş gitmiştir veya pek çok icat zamanın ruhuna uygun olmadığı için ticari başarıyı yakalayamamıştır. Ancak bir sonraki icatlar için bir basamak olmuşlardır. Hayal etmek başlı başına bir yetenektir. Sadece sanatçılarda bulunan bir özellik değildir, pek çok iş adamı bu sayede pek çok başarıya ulaşmıştır.
Orijinal fikirleri savunabilmek çoğu zaman zordur, destek bulmaz ama unutmamak lazım ki zaman; kararlı duruşun başarıya giden yoldaki kılavuzudur. Eğitim hayatında var olan sınırlar, nesiller boyu sıkıntı doğurmuştur. Ancak günümüzde sanal alem sayesinde bilgiye ve tecrübeye hızlı yollarla ulaşabilmek, toplumsal baskının azalması hayal gücüne verilen değeri günümüzde artırmıştır.
Hayal gücümüzü kaybettiğimizde kısır döngüler içerisinde sıkışıp kalırız, büyük başarılara ulaşmamız imkansız olur, gelecek üzerinde düşünmek imkansız hale gelir tek düze bir toplum oluşmaya başlar. Hayal gücü körlenmiş bir toplum zaman içerisinde özgüvenini kaybeder. Karamsar bir hayata yelken açar ve çevresel etkenlerle gelişen toplumda oluşan yeni durumlara adapte olmakta ve sorunlarını çözmekte çaresiz kalır.
Sürekli hayata ve olaylara gerçeklik penceresinden bakmak gelişimin önünde engel ve toplumun yok olmasının başlangıcıdır. İşte yeniliklerin önünün açılması toplumun düşünen kişilerinin zihinsel özgürlüğü ile hayat bulur ve böylece kurumlar ve devletler uzun soluklu olabilir. Şirketlerde saatler süren toplantılar, bütçelere sıkıştırılmış yenilik arayışları inovatif bir hal için yetersizdir.
Yöneticiler çalışanlarına cesaret vermeli ve bu cesaretlerini engelleyecek her türlü dış etkeni ortadan kaldırmalılar. Şirkette sıcak bir ortam oluşturulmalı ve karşılıklı güven ortamının oluşmasının sağlanması yeniliklerin önünü açacaktır. Sürekli kuralcı bir yapı oluşturmak yeni fikirleri engeller, önyargıyla bakılan çalışan size yeni fikrini söylemekten belkide alay konusu olmaktan korkacaktır ve susacaktır.
Her yeni fikir değerlendirmeyi hak eder, yeniliklere saygısızca eleştirmek, küçümsemek yok hükmünde saymak kişiyi demotive edecek ve yeni fikirler oluşturmasına engel olacaktır. Yeniliklerin ortaya çıkmasında ilk evre dikkatli olmak ve akabinde farkındalık oluşturmaktır. Bilgi toplumunda dikkatiniz sonucu fark ettiğiniz eksiklik hakkında geniş bir araştırma yapmanız gerekmektedir. Geçmiş tecrübelerle harmanlanmış bilgi ve dikkat yeni bir projenin ilk evresinin tamamlandığı anlamına gelir.
İkinci evre gelişim evresidir. Hazırlıkları bitmiş yeni düşünce çevresel değerlerle harmanlanarak, yeni gözlemlerle zenginleştirilerek sürekli zihinde çalışan makine gibi sıcak tutulmalıdır. Son evrede ise zaman içerisinde dinlendirilen farklı metotlarla denenerek tekrar tekrar kontrol edilen yeni düşünce ihtiyacın olduğu anda hayata geçirilecek ve toplumun tüm kesimlerinde karşılık bulacaktır. İşte bu anda hazır olanlar fırsatı yakalar.
Fırsat treni istasyonda beklemez sadece hazır olanlar binerler.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Harbi Gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. | Site haritası