Harbi Gazete

Haber ise doğruda kal!..

Haber ise doğruda kal!..
Ahmet Ziya Temel
Ahmet Ziya Temel( ahmetziya@harbigazete.com.tr )
332
05 Aralık 2018 - 0:36

“Kazanalım” bir tarafta; “kazandırmayalım” diğer tarafta!..

Partiler, 31 Mart Yerel Seçimleri için kolları sıvadı. Her parti, il ve ilçelerde “Nasıl başarılı oluruz?”un cevabını arıyor.

Kim kimle ittifak yapacak?

Gözler, parti liderlerinin yapacağı görüşmelere çevrildi. Parti merkezleri harıl harıl çalışırken taraftarlık her platformda kendini hissettiriyor. Gerek sokakta, gerek ev sohbetlerinde, gerekse medya üzerinden saflar belirlenmiş, kendini sonuçlardan sorumlu hisseden her birey seçmen kazanmanın yollarını gözlüyor.

Kendini tarafsız ve objektif olarak vasıflandıran birçok tanıdık yüz, iktidarın ya da muhalefetin serin sularında kulaç atma çabası içinde!.. Bunlardan biri de “tarafsızlığın!..” doruğunda gezinen Fox Tv’nin deneyimli haber sunucusu Fatih Portakal!..

Halka hizmet etmekten başka gayesi olmadığını dillendiren Portakal, uzun zamandır yaptığı haberlerle izleyici kitlesini genişletti. Daha doğrusu, muhalif kanadın sesi olmanın verdiği hazzı iliklerinde şefkatiyle gezdiriyor. Farklı durmak, verilmeyeni vermek, olumsuzlukları da haberin içine etkin bir şekilde serpiştirmek, demokrasi demokrasi diye yırtındığımız bir gerçeklikte hayırla yad edilir; ama doğrudan sapılmadığı, yalana başvurulmadığı meyanda!..

Bu ülkede öyle bir cenah var ki; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve iktidar aleyhinde doğru yanlış bir şeyler duyup kısa süreliğine de olsa mutlu olmak, yalanlarla doldurulmuş ve dondurulmuş yüreğini ferahlatma yolunda ilerliyor. Portakal da yayın politikası gereği midir, kendi düşün dünyasının algılarla bezenmiş sığlığından mı ilham almaktadır bilinmez, “haber veriyorum” maksatlı verisiz yorumlarda bulunarak iktidar ve Erdoğan karşıtlığından beslenmekte.

Doğrudur; bir kesim, iktidara sövenin, iktidarı kötüleyenin yanında safları sıklaştırıyor. Duymak istediklerinin mülahazasıyla algıda seçiciliğin betimlemesini yapıyor sanki!..

Muhaliflerin işitmek istedikleri nedir?

İktidarın ve Erdoğan’ın aleyhine olacak her şey!..

Öyle beslenecek; bu şekilde temizlendiğinden, arındığından hareketle yüreğinin soğukluğunu soluklayacak. Gönlünü, zihninde tasarladıkları çerçevesinde rahatlatacak.

Kimse size objektif olun demiyor. Böyle bir ortamda objektiflik de kolay değil; fakat hiç olmazsa yalan haberlere sığınmayalım, beyinlere yerleşmiş bir algıyı daha da kaşımayalım. Sonra da kutuplaştık, ötekileştik kavramlarıyla oynaşıyoruz.

Portakal, habercilikte eleştiri dozlu bir yayın politikası izliyor; ama görüyoruz ki bunu yaparken yalana, yalan destekli algı yönetimine soyunuyor. Portakal’ın yaptığı Şehir Hastaneleri ile ilgili kıdemlisinden manipüle edilmiş haberden sonra, pancar üreticilerinin sıkıntılarını gözler önüne serdiğini iddia ettiği haberlerin de yalan destekli olduğu deşifre edildi.

Muhalif olunur; en sert eleştiri dile getirilir; fakat bunun da yükümlülüğünde dozunun ayarlanması gerekmektedir kanımızca!..

Zaman daralıyor. Herkes bu seçimlerin öneminin farkında; seçimlerde başarıya odaklanmış durumdalar. Portakal ve Portakal gibi düşünenler elbet olacak. Portakal da iktidara vurdukça, iktidarı yerdikçe izlenirlik oranlarını gün be gün arttıracak. Bir kesim hep yalanlarla beslenecek, bu yalanları kendi doğru hanesine yığacak. Portakal’ı ve onun gibi haber yaptığını iddia edenleri izleyerek günü dolduracak yüreğiyle birlikte!..

Haberin niteliğini, iç yüzünü sorgulamayacak.

Dinledikçe daha çok dinleyesi gelecek.

Sanacak ki; biz geliyoruz.

Hep geldiniz; hep geldiniz!..

Sonuç; daimi muhalefet!..

Umarız bu kadar dolduruştan sonra yeni bir felaketle karşılaşılmaz.

Çünkü; bu ülkede, bu yönetime razı, Erdoğan’a sevdalı büyük bir kesim daha var.

Bir tarafı kollayayım derken, diğer tarafı yok saymayın.

Haber, doğruluğunda değer bulur; yoksa kandırıldığınla kalırsın.

Kazandım sanırsın.

Yanıldığınla yol alırsın!..

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Harbi Gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. | Site haritası