Harbi Gazete

Etik Değerler ve Başarı

Etik Değerler ve Başarı
Mahmut Çelik
Mahmut Çelik( mahmutcelik@harbigazete.com.tr )
239
15 Mart 2018 - 12:39

Şirketleri insan topluluğu olarak düşündüğümüzde burada çalışanların ortak hedefe doğru giderken aynı özellikler içerisinde olmasını beklemek en doğal sonuçtur.

Ancak toplumun farklı katmanlarından gelmiş olan çalışanların çok farklı özelliklerde insanlar olması da iş hayatının doğal sonucudur. Çalışanları hedefe doğru motive ederken firmanın toplum tarafından doğru algılanmasını sağlayacak unsurlarda ortak çizgide buluşturmak gerekmektedir.

Kurumlarında bu sebepten bir etik duruşunun olması ve tüm çalışanların bu değerlere sahip çıkması ekip ruhunu oluşturacak ve akabinde ortak başarıyı getirecektir.

Düşündüğümüzde toplum içerisindeki en değerli özellik DOĞRULUK VE DÜRÜSTLÜK görülmektedir. Çünkü insana saygının başlangıç noktası karşısındaki kişiye karşı ama müşteri olsun, ama çalışma arkadaşı olsun dürüst olabilmektir.

Şirket içi oluşacak güven ortamı 1+1 toplamının var olan değerinin üstünde etki yapmasını sağlayacaktır. Aksi taktirde kişiler arasında oluşan güvensiz ortam müşteriye negatif enerji olarak yansıyacak ve ana hedef olan Müşteri Bağımlılığının oluşmasına engel olacaktır. Güvensiz ortam firmaya güvenmeyen müşteriyi doğuracak ve firmanın uzun soluklu olmasını engelleyecektir.

Etik değerler arasında sayılabilecek önemli bir diğer unsur SAYGIN VE İTİBARLI OLMAKTIR. Uzun soluklu çalışma hayatınızda yaptığınız küçük bir hata veyahut kasıtlı bir davranış üzerinden seneler geçse de unutulmayacaktır. Toplumun hafızasında yer eden yanlış bir tavır senelerce uğraşılarak oluşturulan Müşteri güveninin yok olmasına sebep olacaktır.

Sözünü yerine getiren kişi ve kurum toplumda uzun soluklu bir çalışma düzeni oluşturabilecektir. Her yeni müessese toplum tarafından karşılık bulur ve ilk şansı hak eder. Ancak ilk günlerdeki kaliteyi sürekli hale getiremeyen kurnazlık yaparak uygunsuz ürün ve hizmet vermeye başlayan kişi ve kurum hemen gerekli tepkiyi görecek ve başarısız olacaktır.

Her şubede her ilde eşit ve kaliteli hizmet vermeyi başarabilen firmalar her müşteriye adaletli davranarak bir diğer önemli unsur olan ADALETLİ OLMAK fiilini yerine getirmiş olacaktır.

Bu davranış içerisinde olmak şehri hatta ülkeyi değiştirse bile müşterinin o firmanın ürün veyahut hizmetini sürekli temin etmesini sağlayacaktır. Bu bağımlılığı oluşturmak uzun soluklu ve zahmetli bir yol olsa da başarıya giden en kalıcı çalışma şeklidir.

Vahşi ticari hayat ve yoğun rekabet ortamı bazen kanunlardaki boşlukları kullanarak kolay ve haksız kazanç sağlamayı meşru gibi göstermektedir. Kar etmek ve çok para kazanmak sadece çok çalışmakla gerçekleşmez, yapılan işte Hakkı unutmak bu yollara sapmaya sebep olabilir. YASALARA UYAN OLMAK ne olursa olsun uzun soluklu başarının sebeplerindendir.

Tüm bu unsurların toplamında hedeflenen en önemli sonuç MÜŞTERİYİ ALDATMAMAKTIR. Anlık olarak yalan bizi kurtarsa da sorunu çözmüş gibi görünsek de sadece yanan ateşin üzerine kül dökülmüştür.

Altta rahatsızlık ve sıkıntı devam etmektedir sonuçta sorun gelip bizi bulacaktır. Ve belki de daha büyük maliyetlere ve zarara sebep olacaktır. Hem para hem itibar kaybı oluşacak ve çevresinde kişi ve kurumu kötüleyen bir müşteri profili olacaktır.

  1. yüzyılın vahşi ticari hayatı her türlü ahlaksızlığı meşru sayan bir anlayışla devam etmektedir.

Bu karmaşa içerisinde örnek olma sorumluluğu olan bizler yarınların sigortası çocuklarımıza bırakacağımız en önemli hasletler bu saydığımız özellikler olmalıdır.

Zafere giden yolda her şey mubahtır anlayışından çok uzakta Rızkı veren Allah‘tır çizgisine yaklaşmak hem günümüzü hem de yarınımızın kurtuluşu olacaktır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Harbi Gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. | Site haritası