Harbi Gazete

Eğitim ve spor

Eğitim ve spor
İskender Kordu
İskender Kordu( iskenderkordu@harbigazete.com.tr )
277
08 Nisan 2018 - 0:03

Türk futbolunun en büyük sorunlarından biri de eğitim sistemi ile sporun birlikte yürütülemeyecek noktaya gelmesi. Bir yandan futbol hayatını sürdürmek isteyen genç oyuncular bir yandan da eğitim müfredatının hayatının büyük bir bölümünü kaplaması nedeniyle adeta nefes alamayacak bir noktaya gelmiş durumda. Yoğun ders programları ve sınavlar nedeniyle hem okulu hem de futbolu birlikte yürütmek zorunda kalan bir çok genç oyuncu tercih yapmaya zorlanıyor. Peki neden gençlerimizi bu tercihi yapmak zorunda bırakıyoruz? Eğitim müfredatı gençlerin okulla futbolu birlikte yürütmesine olanak sağlayamaz mı?

Bence Milli Eğitim Bakanlığı özellikle okul ve sporu  birlikte götürmek isteyen öğrencilere pozitif bir ayrımcılık yapmalı, öğrencileri sporla okulu birlikte yürütmeye özendirmelidir. Çünkü günümüzde eğitim sisteminin baskısı altında iyi bir sporcu derslerinin aksaması, okul saatlerinde antrenman ve maçlara katılmak zorunda kaldığı için hem okulundan geri kalmakta, bu da ders notlarına yansımakta, öğrenci aileleriyle spor kulüplerini de karşı karşıya getirmektedir.

Bence bu konunun çözümü yine devletin elinde. Büyükşehirlerde artık betonlaşmanın önüne geçilemez bir şekilde arttığı, gökyüzünün resimlerde kaldığı, boş arsaların da neredeyse tamamen parsellenerek büyük rezidanslara, gökdelenlere ve AVM’lere dönüştüğü günümüzde gençlerimize spor yapacak alanlar da maalesef sayılı hale geldi. Eğitim ve sınav sisteminin baskısı altında, spor yapabileceği sahaları da elinden alınan gençler için nefes alabilecekleri tek yer amatör spor kulüpleri ve bu kulüplerimizin altyapılarıdır. Devlet derhal bu hizmeti veren amatör spor kulüplerine ivedi olarak destek vermeli, altyapıda lisanslı oyuncu sayısı kadar teşvik etmeli, amatör spor kulüplerinin varlıklarını daha sağlıklı sürdürebilmeleri için gerekli şartları yasalarla da garanti altına almalıdır. Daha sağlıklı nesiller yetişmesi için günümüz şartlarında spor ve amatör kulüplerimizin varlığı bence daha da büyük önem taşımaktadır. Büyük bir bölümünü okul öğrencilerinin oluşturduğu amatör spor kulüplerinin altyapılarında forma giyen futbolcuların sağlıklı spor yapabilmeleri için özellikle antrenman saatleri konusunda amatör kulüp temsilcilerinden oluşan bir komisyon kurularak, bu konuda hizmet veren sivil toplum kuruluşları harekete geçirilmeli, bu komisyonunun çocukların eğitim ve sporu birlikte yürütebilmeleri adına görüşleri alınmalı, bunlar dikkate alınarak hayata geçirilmelidir. Okuldan kalan gününün bir bölümünü bilgisayar ve cep telefonunda geçiren gençliğimiz maalesef giderek asosyalleşmekte, toplumdan kopmakta ve sanal bir dünyaya mahkum edilmektedir. Bunu aşmanın en önemli yolu sporu öğrencilerimizin hayatına sokmaktan geçmektedir. Spor yapan bir öğrenci hem üzerindeki fazla enerjiyi atmakta, hem yoğun ders müfredatı arasında nefes almakta, hem de sanal dünyanın esiri olmaktan kurtularak topluma da daha sağlıklı yetişen bireyler olarak katılmaktadır. Artık spor ve eğitim gençlerimiz için tercih olmaktan çıkarılıp birlikte yürütülmesi için de devletin iktidarıyla ve muhalefetiyle toplanıp ortak bir paydada birleşmesi gerekmektedir. Aksi takdirde bugünün gençleri yarın karşımıza spor kültürü olmayan, özgüvenden, birlikte hareket etme duygusundan uzak, kolektif düşünemeyen, toplumdan kopuk, içine kapanık bireyler olarak karşımıza çıkacaktır. Gençlere yapabileceğimiz en büyük iyilik eğitim sisteminin yeniden gözden geçirilmesi, sporun gençlerin geleceği üzerindeki etkilerinin de araştırılarak gereken değerin verilmesidir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Harbi Gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. | Site haritası