Harbi Gazete

Dünya Geneli  Sağlık Politikalarında “Kadınlar” ne kadar düşünülmüş?

Dünya Geneli  Sağlık Politikalarında “Kadınlar” ne kadar düşünülmüş?
Esra Kocausta
Esra Kocausta( esrakocausta@harbigazete.com.tr )
2.050
25 Kasım 2017 - 15:56

Dünya Geneli  sağlık Politikalarında “Kadın” ne kadar düşünülmüş?

Malatya İnönü Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nin önceki dekanlarından Prof. Dr. Sayın Göknur Aktay’ın “İlaç kullanırken ne yediğinize dikkat edin” başlıklı yazısını (Harbi’de yayınlanmıştı) okuduğumda, Göknur Hoca gibi, konunun akademisyen hocaları olmayan kadınların, ilaçlar konusunda ne kadar bilgisi var veya yok, bunu düşündüm.

Uzman yorumlarını almak için, aradığım eczacılar ve hekimler, bu konuda yapılmış röportajlar ve açıklamaları okuduğumda, vahim bir durumu, maalesef ki; yeni fark ettim.

İlaçların çoğunun, erkek biyolojisi esas alınarak hazırlandığını, kadınlara özel ilaçlar dışında, genel kullanım ilaçlarda üzülerek görüyorum ki, kadın hormonları ve kadınların da dikkate alınması, henüz yeni bir kavram, yeni bir algı, yeni bir zihniyet.

Bu yüzdendir ki; kadın sağlığı uzmanlarını, daha çok önemsemek gerektiğini düşünüyorum.

Kadınların, birinci basamak sağlık hizmetlerini alabildiği; sağlık ocakları ve sağlık kabini adıyla hizmet veren mahallelerde ikame edilmiş sağlık birimlerinin, kadın öncelikli hizmeti, çalışma sistemlerine almaları önemli olsa gerek.

Özellikle, kadın sağlığının ilaç kullanımı bir yana, teşhis ve tedavi safhalarında ve en önemlisi de, önleyici hekimliğin, çalışma odağına alınması, son derece yararlı olacaktır.

Kadınlarımızın, sağlık hizmeti almakta, özellikle de hastane ve klinik ortamlarında sağlık hizmeti alırken, birçok hastanın aynı salon ve koridorlarda, aynı banko ve vezne önlerinde birikmesi önlenmelidir. Sağlık alanındaki her gelişme, özellikle de aileyi ve çocukları ve haliyle kadını ve kadın bilincini gerektiren tüm alanlarda, mahalle bazlı ve kadın odaklı eğitim çalışmaları sıklaştırılmalıdır.

Kadınların, aldıkları sağlık hizmetleri konusunda, geri bildirimde bulunması, hem toplumsal sağlığımız, hem aile ve kadın odaklı sağlık çalışmalarında, hem de; Aile ve Sosyal İşler Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı için, hayati veriler oluşmasında, daha sağlıklı, daha verimli, ekonomik yararlılığı ve yaşam kalitesi oluşturmada, son derece acil bir gereklilik olduğuna inanıyorum.

Kadınların, sağlık konusunda, hastalıklar hakkında bilgilenmeleri, cinsel yollarla bulaşan hastalıklar başta olmak üzere, tüm genel sağlık konularında, bilinçlendirilip, toplumsal sağlığın korunmasında gönüllü eğitimciler ve bilinçli sağlık tüketicileri olması sağlanmalıdır.

Özellikle, ülkemizin sosyal ve ekonomik durumları göz önüne alındığında, kadın sağlığı uzmanlarının sadece büyük şehirlerde değil, tüm şehirlerimizde, sağlık personeli ve uzman hekimlerin sayısının artması sağlanmalıdır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Harbi Gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. | Site haritası