Harbi Gazete

Antidepresan İlaçlar Tip 2 Diyabete neden olabilir / 2

Antidepresan İlaçlar Tip 2 Diyabete neden olabilir / 2
Prof. Dr. Göknur Altay
Prof. Dr. Göknur Altay( goknuraktay@harbigazete.com.tr )
2.193
26 Kasım 2017 - 15:30

Avrupa Psikiyatri dergisinde çıkan bir başka çalışmada (European Psychiatry, 2009), şizofreni gibi psikotik rahatsızlıklarda kullanılan antipsikotiklerin neden olduğu diyabette hangi mekanizmaların rolü olduğu araştırılmıştır.

İlginçtir antidepresanlarla yapılan çalışmalardakine benzer sonuçlar bu çalışmada da geçerlidir. Antipsikotik kullanan şizofrenlerde tip 2 diyabet ve obezite görülme oranı toplumun geneline  göre 1,5-2 kat daha fazla bulunmuştur.

Bipolar bozukluk ve  depresyon gibi diğer psikiyatrik rahatsızlıklarda da durumun aynı olması, araştırıcılara, tip 2 diyabet ile antipsikotik veya antidepresan kullanımı arasında bir ilişki olduğunu düşündürmüştür. Aynı araştırıcılar çalışmayı değişik antipsikotik ilaçlarla yaptıklarında, özellikle atipik antipsikotik kullanan şizofrenlerde tip 2 diyabet oluşma riskinin daha fazla olduğunu bulmuşlardır. Ayrıca, bu ilaçların tip 2 diyabette metabolik kontrolü zorlaştırabildiklerine dair kanıtlar da mevcuttur. Antipsikotik kullanan ve tip 2 diyabet gelişen şizofrenlerde kişinin fazla kilolu olmasının, hareketsiz yaşam tarzının ve ailesel yatkınlıkların rolü de göz ardı edilmemelidir.

İki binli yılların başında yapılan bazı çalışmalarda ise, antipsikotik bir ilaçla tedavi görmeyen ve kan glikoz düzeyi artmış şizofrenlerde, yeterli insülin salıverilmiyor olması, şizofreni hastalarının pankreas beta hücrelerinde zaten var olan bir hasarı  göstermektedir.

Antidepresan ve antipsikotik ilaçların insülin salıverilmesi ve metabolizma kalıbı üzerinde değişik etkileri olduğunu gösteren çalışmaların yanısıra ilaç kullanmayan depresyon ve şizofreni hastalarında zaten insülin metabolizmasının bozulmuş olabileceğine dair çalışmalar henüz sorulara açık ve kesin bir yanıt verememektedir.

Ancak, antipsikotik veya antidepresan ilaç ile tedaviye başlamadan önce, kişide bir diyabet riski olup olmadığını araştırmak, şizofreni veya majör depresyonu olan hastalarda gelişen diyabetin ilaç kullanımına veya hastalığa mı bağlı olduğunu ortaya koyma açısından akılcı bir yaklaşım olacaktır.

Sayın Hocamızın, yazısının 1. Bölümü için tıklayınız lütfen

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Harbi Gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. | Site haritası