Harbi Gazete

AMERİKAN POLİTİKASI VE 6 KASIM 2018 KONGRE SEÇİMLERİ

AMERİKAN POLİTİKASI VE 6 KASIM 2018 KONGRE SEÇİMLERİ
Alper Esen
Alper Esen( alperesen@harbigazete.com.tr )
1.993
09 Ağustos 2018 - 17:09

Amerikan Kongresi Senato ve Temsilciler Meclisi olarak ikiye ayrılır.
Senato’da her eyaletten ikişer olmak üzere toplam 100 senatör vardır.
Temsilciler Meclisi ise eyaletlerin nüfus oranlarına bağlı olarak her eyaletten seçilerek giden toplam 435 milletvekilinden oluşur (böyle adlandıralım).
Diyelim ABD yeni eyalet oluştursa mesela Porto Riko eyalet olsa iki senatör de oradan gider. Yani Senato üyesi sayısı artabilir.
Fakat Temsilciler Meclisi sayısı sabittir.
Temsilciler Meclisi kongrenin alt kanadıdır ve eyalet yasası yapar. Fakat oradan çıkan karar bir üst kanat olan senatoda onaylanmak ve öylece başkanın nihai onayına sunulmak zorundadır.
Daha da anlatabilirim. Hayli karmaşık bir yapıdır Amerikan Siyasi sistemi. Seçim sistemi farklıdır. Kuvvetler ayrılığı, denetim ve denge mekanizması, başkanlık vetosu ve sonrasındaki süreç. Kongre komiteleri ve komisyonlar, yasa uzlaşma komisyonları, Başkana görevden el çektirme…
Amerikan Senatosunda üç sınıf senatör vardır. Bunlar seçilme sırasına göre Class 1 (33 senatör), class 2 (33 senatör) ve class 3 (34 senatör) olarak adlandırılır ve sırasıyla her iki senede bir seçilir.
Mesela 2012 yılında seçilen class 1 senatörlerin 2018 Kasım ayında yeniden seçimi var. Çünkü 2014’de class 2 ve 2016’da da class 3 seçilmiştir. Onlar da sırasıyla 2020 ve 2022’de yeniden seçime girecekler.
Bu sisteme Amerikalılar aşamalı 6 yıllık görev süresi diyorlar (ancak böyle tercüme edebildim).
Amerikan senatosundaki 100 senatörün 53’ü Protestan ve alt mezhep/tarikatlarına mensuptur. Tam 13 ayrı Protestan kolu var senatoda, Presbiteryen, Metodist, Evanjelist, Lutheran vs.
Temsilciler Meclisinde her 10 senede bir seçimler yenilenir fakat bir de ara seçimler var.
6 Kasım 2018 tarihinde ara seçimle Temsilciler Meclisi yenilenecek. Orada da 172 milletvekili Protestanlık ve alt kollarına mensup.
Seçimler yaklaşıyor. Trump’ın halk nezdinde desteği azalmış görünüyor.
6 Kasım 2018 tarihinde neler olabilir.
Trump’ın ve Cumhuriyetçilerin durumu ne alemde?
Ezbere konuşmamak lazım.
İyi okumak lazım, iyi araştırmak lazım, gözlemlemek lazım…
6 Kasım 2018 tarihinde Donald TRUMP’ın 45. ABD Başkanı olarak seçilmesinin üzerinden tamı tamına iki yıl geçmiş olacak.
6 Kasım 2018 tarihinde ABD’nde 33 adet ‘sınıf 1’ senatör yeniden seçilecek. Ayrıca 435 kişilik Temsilciler Meclisi seçimleri de yapılacak.
435 milletvekilinin 172’si Protestan ve alt mezheplerine/tarikat mensupları.
Seçim yapılacak olan eyaletlerdeki senatörlerin 23’ü Demokrat. 10’ u Cumhuriyetçi ve 2’si de Bağımsız.
Toplam 35 etti biliyorum; zira 2’si, adına özel seçim dedikleri bir seçimle aynı gün seçilecek. Uzun mevzu yazıp baş ağrıtmayalım.
Seçime girecek eyaletlerdeki mevcut senatörler 3 Yahudi, 1 Budist, 2 Mormon, 16 Protestan ve alt mezhepleri, 13 de Katolik.
Cumhuriyetçiler mevzi kaybederse ciddi bir yara alacaklar. Seçim yapılacak eyaletler güney, orta ve orta batı. Doğu kıyısından bir kaç eyalet var. Yani çoğunlukla muhafazakar eyaletlerde seçim var.
Bir kısım senatör yeniden aday fakat karşılarında ciddi ve güçlü rakipler var. Partilerin ön seçime girecek adayları bile kendi içinde sıkı mücadele içerisinde.
Özellikle Protestan olanlar demokrat ya da cumhuriyetçi olduklarının bir önemi olmadan dini duygularla birbirine destek veriyorlar.
ABD’nde Müslüman senatör yok. Temsilciler Meclisinde yalnızca iki Müslüman milletvekili var. Andre Carson ve Keith Ellison… 435’de 2…
İkisi de demokrat…
Amerikan politik ve idari sistemi hayli karışıktır.
Senatoda 47 demokrat, 51 cumhuriyetçi senatör var. 2 kişi de bağımsız fakat biri ünlü B. Sanders (demokrat olarak hareket edeceğini beyan etmişti geçen sene) diğeri Episcopal A. King…
Cumhuriyetçiler bu seçimlerde senato çoğunluğunu kaybetme riski taşıyor. Adayları tek tek incelediğinizde ünlü kamuoyu şirketlerinin demokrat adayları daha güçlü gördüğü eyalet sayısı 22.
Temsilciler Meclisinde Cumhuriyetçiler 241, Demokratlar da 192 milletvekili sayısına sahip. Cumhuriyetçiler çoğunluğu sağlamış durumdalar.
Tıpkı senatoda olduğu gibi çok çekişmeli bir seçim olacak. Bir çok eyalette adaylar için ortada görünüyor seçim.
6 Kasım 2018 seçimlerinde Cumhuriyetçiler kongre çoğunluğunu kaybederse Trump için yolun sonu görünmüş olacak. Trump’ın son iki senesi olmayabilir bile.
Açıkçası seçim ortada şimdilik.
Ben çok merak ediyorum dış işlerimiz nasıl takip ediyor bu seçimleri.
İleride daha ayrıntılı olarak eyalet bazında da Amerikan seçimlerini yazacağım ve sonunda da öngörümü belirteceğim İnşaAllah.
Belki dış işlerimize de faydası dokunur.
Kalın sağlıcakla…

N. Alper Esen / Lobbyist-Strategist

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Harbi Gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. | Site haritası