Harbi Gazete

YELİZ’in muhteşem DÖNÜŞÜ

YELİZ’in  muhteşem DÖNÜŞÜ
Aynur Cihan
Aynur Cihan( aynurcihan@harbigazete.com.tr )
@hitklipmuzik
323
12 Mart 2018 - 11:45

En çok satan 45’likleriyle bir döneme damgasını vuran Yeliz, uzun bir aradan sonra çıkardığı ‘Bekle Yağmur’ geliyor isimli efsane şarkısıyla muhteşem bir dönüş yaptı

DÖNEMİN en çok satan 45’likleri arasında yer alan ‘Yalan’, ‘Bu ne dünya’ şarkılarıyla Türk Pop müziğinin önemli isimlerinden biri olan Yeliz yıllar sonra, tekli çalışması ‘Bekle yağmur geliyor’la yeniden güçlü bir dönüş yaptı.

Hani dile kolay yaklaşık 50 yıllık müzik hayatında onca eseri seslendirmiş, albümler çıkarmış yaşayan bir efsane isim olan sevgili Yeliz, onca yıl sayısız çalışma yapmasına rağmen ne hazindir ki bu son çalışmasıyla gündeme geldi. Neden mi çünkü Türkiye’de bugün her gün onlarca şirketten sayısız eser yayımlanırken hangisinin dinleyiciye nasıl ulaştırılacağı konusunda müthiş bir medya tekeli ve kıran kırana bir rekabet karşımıza çıkıyor. Özel tele-vizyonların çoğalması, radyoların yayın politikalarını bu sürece uygun düzenlemesi, sınırsız sayıda yeni yeni genç isimlerin seslendirdiği birçok eserin yayımlanması derken “Bu ne dünya” oluverdik bugün.

Paralı yayın yapan müzik kanalları ve radyolar bu işin önemli mecralarını oluştururken, eserin  dijital platformlarda yayımlanması yeterli olmuyor ne yazık ki. O eserin müzikseverlere ulaştırılması, yaygınlaştırılması adına izlenebilir stratejiler eksik bırakıldığında onca güzel eser zamanın içinde popüler olamadan yok olmaya mahkum kalıyor.

1970’lerin o ünlü şarkısında ne güzel söylemişti Yeliz: “Bu ne dünya kardeşim seven sevene, bu ne dünya kardeşim böyle. Bir garip buruk içim bilmem ki niye. Belki de sevdiğim yok diye. Bu  ne dün-ya kardeşim, gülen gülene. Bu ne dünya kardeşim böyle. Ben de onlar gibi gülsem mi öyle.  Yüreğim kan ağlasa bile…”

2010’un en iyilerdendi

Yıllara meydan okuyan Yeliz’in,  1974 yılında ‘Hoş geldin bahar’ 45’liğiyle ilk plağı basılmış ardından Eurovision şarkı yarışması Türkiye elemelerine katılmıştı. Yarışma için hazırladığı ‘Hayalimdeki adam’ isimli şarkıyla ikincilik alan Yeliz, uzun soluklu müzik kariyerinin yükseliş dönemlerini yaşamıştı.

Son 10 yıla bakıldığında ise ‘Haykırdım sessizce’ adıyla 2007 yılında çıkardığı albüm ‘Ağla kalbim’, ‘Gidersen git’, ‘İşte bitti bu iş’, ‘Dön ne olur’, ‘Yüzleşme’, ‘Darbe’ şarkılarından oluşuyordu. İlk kez 45’liklerle hayatımıza giren o duygusal şarkı ‘Yalan’ı seneler sonra yeniden cover’layarak bu albümde tekrar müzikseverlerle paylaştı.

Türk Pop müziğinin yaşayan efsanelerinden Yeliz, geçen onca zaman içinde elbetteki müzikten hiç kopmadı. Muhtelif zamanlarda sürekli üretip seslendirdiği şarkılar albümler eşliğinden birer birer müzik arşivimizde yerini aldı. Sahne performansına da devam eden Yeliz 2010 yılında bu defa da ‘Allah Kalbine Göre Versin’ isimli albümü çıkardı. Albümdeki her parça Yeliz’in o şahane yorumuyla inanılmaz güzellikteydi. Hatta diyebilirim ki bu yazıyı yazarken bir yandan da bu albümü dinliyordum. Bu albüm de gerçek anlamda efsaneydi. Albüm, aynı adı taşıyan şarkının yanı sıra, ‘Bir sevgili bulamadım’, ‘Ben değilim’, ‘Oldu olacak’, ‘Son perde’ ve ‘Oldu olacak – Remix’ olmak üzere altı şarkıdan oluşuyordu. Çok severek dinlediğim bu albüm de öncekiler gibi ne yazık ki o yıllarda beklenen etkiyi gösteremedi ve hak ettiği şekilde dinleyiciyle gerçek anlamda buluşamadı.

Üzerinden iki yıl geçmeden 45’likler de dahil olmak üzere tüm albümlerinden 17 şarkısı seçilerek ‘En iyileriyle Yeliz’in en iyileri adıyla cover albümü yayınlandı. O bildiğimiz ‘Yalan’ yeniden albümde ikinci sırada yerini alırken birinci sırada yine ‘Bu ne dünya’ şarkısı yeraldı. Albüme giremeyen daha nice güzel şarkıları vardı oysa. 

Yeni şarkı bir efsane

Yılların ismi Yeliz şimdilerde öyle bir dönüş yaptıki müzik piyasasına, şarkısı ‘Bekle yağmur geliyor’un klibi daha yayınlanmadan dijitalde ilk duyduğumda vuruldum desem yeridir. Şarkının aranjesi bambaşka bir tat, Yeliz’in o harika sesi ve yorumu beni benden aldı götürdü zaten. Bambaşka duygularla sayısız kere dinlediğim, Türk filmlerindeki o geçmişin saf aşkıyla harmanlanmış Tamer Gürsoy‘un bestesi, rahmetli Aysel Gürel‘in sözleriyle can bulmuş ve ortaya müthiş bi şarkı çıkmış. Hele de sevgili Volga Tamöz‘ün yazdığı alt yapıdaki o keman partisyonları… Aman Allahım deli duygu yüklü. Deyim yerindeyse yine çakmış imzayı Tamöz.

Yeliz’e duyduğum hayranlık yıllar sonra bu şarkıyla bir kez daha pekişti desem yalan olmaz. Yılların birikimini bu eserde görmek mümkün. Sevgili Volga Tamöz’ün ustalıkla yaptığı aranje zaten şarkıyı almış başka bir yere taşımış. Sevgili Yeliz’in müziğe eşlik eden ara vokalleri ve yaylıların bütünlüğü de “ben şarkıyım işte” demiş. Yazz Müzik etiketiyle izleyiciye ulaşan şarkının klip yönetmenliğini ise yine önemli bir isim Nihat Odabaşı üstlenmiş.

Hala şans dersi alıyor

Türk müziğinin önemli isimlerinden olan Ayla Algan‘dan ilk derslerini alan Yeliz, hala şan derslerine devam ediyor. Genç ama etkili bir isim olan Fatih Ertür‘le şan derslerine devam eden mütevazi sanatçı Yeliz’in o Allah vergisi sesini dipdiri tutabilmek adına gösterdiği bu çaba, inanç, dinamizm, sanatın hakkını veren bu sanatçı kişiliği, dilerim günümüz tüm pop sanatçılarına da örnek olur.

İddialı şarkısıyla yaza hazırlanan Derya Uluğ klibi için yönetmenlik koltuğuna oturdu

BU YAZ YİNE EN ÇOK O’NUN ŞARKILARI ÇALACAK: DERYA ULUĞ

Sürekli yükselen grafiğiyle pop listelerinde en üst sıralarda yer alan Derya Uluğ son çalışması ‘Ne münasebet’ için bu defa kamera arkasına geçerek klibini kendi yönetti

SON yılların en başarılı çıkış yapanları arasında yer alan ve şarkıları müzikseverler tarafından çok sevilen Derya Uluğ, son tekli çalışması olan ‘Ne münasebet’in video klibi için kamera arkasına geçti. Yorumcu ve besteci kimliğinin yanı sıra ilk kez yönetmenlik deneyimi de yaşayan Uluğ, hem söyleyip, hem oynayıp hem de yönetenlerden biri oldu. Şarkının sözleri Gökhan Şahin, müzik Asil Gök ve düzenlemesi yine Asil Gök ile Görkem Oker‘e ait. Vialand eğlence merkezi’nde çekimleri gerçekleştirilen klibin görüntü yönetmeni ise Veli Kuzlu.

İlk çıkış şarkısı ‘Okyanus’la ilk kez 2016 yılında hızlı bir şekilde “ben geldim” demişti Uluğ. Dediği gibi de oldu. Üzerinden çok geçmeden üst üste yayınladığı ‘Canavar’, ‘Nabız 180’ ve ‘Ne münasebet’le listeleri adeta sallayarak, herkesin diline dolanan, eğlence mekanlarında en çok çalınan ve yine canlı performans yapan çoğu müzisyenin repertuarlarında da yerini alan iddialı şarkıların sahibi oldu. Başarılı eserlerin sahibi bir isim olan Derya Uluğ tempolu şarkılarının yanında yaklaşık 4 ay önce çıkardığı yeni tekli çalışması ‘Nabız 180’le birlikte slow dalında da kendini bir kez daha ispatladı.

Öyle ki 2017’ye dönüp baktığımda bitip tükenmek bilmeyen bir konser listesiyle günde iki konser verdiği günleri hatırlıyorum. Şaşkınlık içinde bu tempoya nasıl yetişiyor diyordum. Ama hakkını verdi. Ve koca bir yaz il il gezerek, sevenleriyle buluştu.

CENK ALPTEKİN’LE ‘ARABADA YOKLAMA’

SMART self balance scooter’yla başladığı yolculuğunu şimdilerde ‘tek teker’iyle sürdüren Cenk Alptekin’in her attığı instagram videosunu keyifle takip ettim.

Yıllara dayanan radyoculuk tecrübesini sürekli yenileyen, hiç bitip tükenmeyen dinamik enerjisiyle her gün paylaştığı anlık story ve videolarıyla artık o kadar iyi tanıdı ki sosyal medyadan izleyenler, O hem müthiş bir baba hem de işine aşık bi radyocu. Tabi bütün bunların yanı sıra sürdürdüğü pr mesleğinde de oldukça başarılı bir isim olarak sürekli grafiğini yükseltiyor.

O’nu hiç somurturken görmedik desek yeridir. Her gün instagramdan yayımladığı her video izleyenler tarafından çok beğenilen Cenk Alptekin bu defa da konuklarını stüdyoda değil arabada ağırlıyor.

Online yayın yaptığı Radyo Majör‘de istikrarlı bir şekilde radyo yayınını sürdüren Alptekin bir farklılık yaparak, yayınlarını canlı röportajlarıyla arabaya taşıyınca işin lezzeti daha da büyüdü. Birbirinden ünlü konuklarıyla belirli günlerde ‘Arabada Yoklama’ adıya İstanbul trafiğinde her an karşımıza çıkabilecek şekilde geziler yaparak konuklarıyla kahkaha dolu keyifli sohpetler gerçekleştiren sevgili Cenk, bu sıra dışı araba yolculuğunda sanatçıya mızıkasıyla da eşlik ediyor.

TÜRKÜLERE SAYGI ALBÜMÜ: ANADOLU GÜNEŞİ

KALAN Müzik sahibi Hasan Saltık yine başarılı ve sürpriz bir çalışmayı müzikseverlerle paylaştı. Müzik adına yapılan en dikkat çekici çalışmalardan biri niteliğindeki albüm Burcu Güneş’in sesinden Anadolu Güneşi adıyla  yayımlandı.

Kalan Müzik etiketiyle çıkan albümde Pop sanatçısı Burcu Güneş tarzının dışında bambaşka bir imaj ve saundla karşımıza çıkıyor. Anadolu ve Karadeniz ezgileriyle harmanlanmış bu çalışmada düetler de yer alıyor.

Güneş bu albümde yıllarca dilimize pelesenk olmuş Selda Bağcan’dan ‘Adaletin bu mu dünya’, Aşık Mahsuni Şerif’ten ‘Han sarhoş hancı sarhoş’ gibi en popüler türküleri öyle güzel yorumlamış ki. Deyişten gazele Anadolu ve Karadeniz türkülerine yer verilen albümde her eser için farklı aranjörle çalışılmış. Keza projeyi hazırlayıp yayımlayan Kalan Müzik zaten arşiv ve türkü çalışmlarıyla bilinen bir yapım firması.

Selda Bağcan ve Karadenizli sanatçı Selçuk Bağcı’yla düet şarkıların da yer aldığı 12 türkünün her biri ayrı bir lezzette. Dinlemeye doyamadığım bu albümde öyle saundlar var ki Anadolu’nun o engin kültürel zenginliği başarılı şekilde toparlanıp işlenmiş.

Albümü dinlerken dikkatimi çeken saundlardan biri de Dj Serdar Ayyıldız’ın aranje ettiği Karacaoğlan’dan ‘Üryan geldim’ türküsü oldu. Bir diğer dikkat çeken çalışma ise Levent Güneş’in aranjesiyle ‘Yoh Yoh’.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Harbi Gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. | Site haritası