Harbi Gazete

İBB Cemal Reşit Rey’den kaçırılmayacak konserler

İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu, bu hafta “İstanbul Meyan Konseri”, “Müziğin Ustaları: Kamil Sönmez’i Anma Programı”, “Yavuz Bingöl ile Bin Yılın Ozanları: Celal Güzelses”, “Açıklamalı Ege ve Anadolu Zeybekleri Konseri” ve ilgiyle takip edilen “İstanbul’da Pazar Konserleri”yle Selahattin Alpay’ı sahnesinde ağırlayacak.

İBB Cemal Reşit Rey’den  kaçırılmayacak konserler
241
31 Ocak 2018 - 12:33

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Daire Başkanlığı Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü bünyesinde çalışmalarını sürdüren Cemal Reşit Rey Konser Salonu (CRR), bu hafta kaçırılmayacak konser programlarıyla karşınızda olacak.

29 Ocak Pazartesi, 20.00

İstanbul Meyan Konseri

Balkanlardan Gelen Sıcak Notalar CRR’de Esiyor

Orhan Osman, Eleni Dimou, Fotis Theodoridou  / İstanbul Büyükşehir Belediyesi Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu

 

Sanatçı Orhan Osman gitar ve bağlamanın kaynaştığı buzukisi ile müzikseverleri Anadolu’dan alıp karşı kıyılara doğru bir yolculuğa çıkaracak. Buzuki Orhan’a bu müzikal yolculukta  “Prosopika” adlı albümüyle ünlenen ve 20’nin üzerinde albüm kaydeden Yunanlı sanatçı Eleni Dimou ve Selanik’ten Fotis Theodoridou eşlik edecek.

“İstanbul Meyan” başlıklı bu konser 29 Ocak Pazartesi akşamı, saat 20.00’de İBB CRR Konser Salonu’nda!

Kültürlerin buluşma noktası İstanbul’dan Ege’ye, Akdeniz’den Balkanlar’a uzanacak bu müzikal serüvende şarkıların hikâyesini dinleyerek gizemini keşfedeceksiniz.

25 ve 15 TL olan konser biletleri İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu gişesi ve Biletix’te!

30 Ocak Salı / 20.00

Müziğin Ustaları Kamil Sönmez’i Anma Konseri

 

Müziğin Ustaları CRR’de Saygıyla Anılıyor

Çayelinden Öteye yali yali giderken, gaşları adam öldüren Asiye ile Kamil Sönmez anılıyor.

Resul Dindar, Hülya Polat, Zeynep Başkan, Ümit Tokcan / İstanbul Büyükşehir Belediyesi Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu

Türk Halk Müziği’nin güçlü sesi, karadeniz türkülerinin unutulmaz yorumcusu Kamil Sönmez, seslendirdiği unutulmaz eserlerle, 30 Ocak Salı akşamı, CRR Konser Salonu’nda anılacak.

Gecede, Türk Halk Müziği’nin güçlü seslerinden biri olmanın yanısıra Kamil Sönmez gibi sinemada da adından söz ettiren Ümit Tokcan, farklı dil ve lehçelerde seslendirdiği eserlerle dikkat çeken Resul Dindar, Karadeniz’in güçlü kadın seslerleri Hülya Polat ve Zeynep Başkan sahne alacak.

Çayelinden Öteye, Oy Asiye, Ordu’nun Dereleri, Hekimoğlu, Oy Kemençe gecede seslendirilecek türkülerden bazıları.

25 ve 15 TL olan konser biletleri İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu gişesi ve Biletix’te!

31 Ocak Çarşamba / 20.00

Yavuz Bingöl ile Bin Yılın Ozanları – Celal Güzelses

Bülbüllerin Dinlediği Bir “Güzelses”

Yavuz Bingöl ile Bin Yılın Ozanları konserleri, Atatürk’ün “Şark Bülbülü” diyerek taltif ettiği, Safiye Ayla’nın ise “Büyük bir gırtlak… Ben böyle ses duymadım.” dediği Celal Güzelses ile devam ediyor. Şef Turan Sağer yönetiminde gerçekleşecek konser 31 Ocak Çarşamba akşamı saat 20.00’de İBB CRR Konser Salonu’nda!

Sazıyla sözüyle halkın sesi olan ozanlarımız CRR’de eserleriyle anılmaya devam ediyor. Yavuz Bingöl’ün sesi ve yorumu ile efsane isimleri günümüze taşıyor. 31 Ocak akşamı CRR’ye türkü, maya ve gazelleriyle Celal Güzelses konuk oluyor.

Celal Güzelses’in türkülerini ilk olarak İzzet Altınmeşe okumuş, İbrahim Tatlıses ise Güzelses’in bir eserini kendi albümünde kullanmış.

Gazi Mustafa Kemal’in Şark Bülbülü

1917 yılı Haziran ayında yaşadığı Diyarbakır’da arkadaşlarıyla birlikte piknik yapmakta olan genç Celal Güzelses doğanın güzelliği karşısında aşka gelir. Bu aşk ile türküleri, gazelleri ardı ardına billur sesiyle söylemeye başlar. Piknik yerinin hemen üst tarafında yer alan köşkte ise henüz 3 ay önce 2. Ordu Komutanlığı’na atanmış Mustafa Kemal ikamet etmektedir. Bu güzel sesten etkilenen Mustafa Kemal sesin sahibini köşke davet eder. Atatürk minyon tipli bu çocuktan çıkan sesi, usul ve makamı dinledikçe büyülenir. O sırada köşkün parmaklıklarına bülbüllerin gelip tünediği de söylenir.

“Plakların üzerine Şark Bülbülü Celal yazdır”

Meşkin ardından Atatürk; ‘Bak Celal, memleketimiz bir gün huzura kavuşacak ve sen bu güzel sesinle bu güzel eserleri İstanbul’da plaklara okuyacaksın. O zaman o plakların üzerine ‘Şark Bülbülü Celal’ yazdır. Sen gerçek bir bülbülsün’ der.

Celal Güzelses, plak doldurmak için 1931 yılında İstanbul’a gider. Sahibinin Sesi Plak Şirketi’ne 8 plak birden doldurur. Plakların üzerine ise Diyarbakır’da bir Haziran günü Atatürk’ün kendisine verdiği unvanı yazdırır. Şark Bülbülü Celal!

Celal Güzelses aynı günlerde Diyarbakır Milletvekili vasıtasıyla Dolmabahçe Sarayı’nda kabul edilecek, Atatürk yıllar önce Güzelses’in kendisine okuduğu gazelin sözlerini aynen tekrar edecektir.

25 ve 15 TL olan Yavuz Bingöl Bin Yılın Ozanları konser biletleri İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu gişesi ve Biletix’ten temin edilebilir.

 

01 Şubat 2018 Pazartesi / 20.00

Açıklamalı Ege ve Anadolu Zeybekleri Konseri

 

Açıklamalı Ege ve Anadolu Zeybekleri Konseri CRR’de

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu’nda Şubat ayı etkinlikleri Okan Murat Öztürk’ün yönetiminde 1 Şubat Perşembe günü gerçekleşecek olan “Açıklamalı Ege ve Anadolu Zeybekleri Konseri” ile başlıyor. Konserin repertuarı, Ege’nin “çetin ceviz” insanları olarak bilinen zeybekler ve zeybek kültürü etrafında şekilleniyor. Konserde Okan Murat Öztürk’e M. Evren Hacıoğlu (tanbura, bağlama, cura, vokal), Emre Erdal (klasik kemençe), Ramazan Gümüş (klarnet), Özcan Gök (davul, bendir) ve Selim Özyol (danslar) eşlik ediyor.

Bir yanları “efelik ve yiğitlik”le diğer yanları ise “eşkıyalık”la yoğrulmuş olan zeybeklerin sosyal tarihine bakıldığında zeybeklerin ortaya çıktığı süreç Osmanlı’da “Avrupalılaşma” çabalarının yoğunlaşmaya başladığı yıllara denk düşer. Öte yandan, Kuva-yı Milliye dönemiyle birlikte zeybeklerden bir kısmı işgal askerlerine karşı gösterdikleri kahramanlıklarla dikkat çekerler.

Okan Murat Öztürk’ün geniş bir repertuar eşliğinde hikâyelerini aktaracağı zeybekler, konser boyunca seslendirilecek olan eserlerin aralarında tarih, kültür, gelenek, inanç, kıyafet, hayat tarzı, kimlik, müzik ve dans gibi açılardan ele alınacak. Ege ve Anadolu’nun “kültürel hafıza”sında çok önemli bir yere sahip olan zeybekleri ve ürettikleri kültürü hatırlamak, konserin temel amacı olarak öne çıkıyor.

Konser biletleri 25 TL ve 15 TL olarak İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu gişesinden ve Biletix’ten temin edilebilir.

 

4 Şubat 2018 Pazar / 14.00

İstanbul’da Pazar Konserleri, Selahattin Alpay

CRR’de Bir Pazar Klasiği

 

150 derleme, 23 kaset, 9 plak, 4 CD ile yılların Halk Müziği Sanatçısı CRR sahnesinde!

İBB CRR Konser Salonu’nda her Pazar saat 14.00’te gerçekleştirilen “İstanbul’da Pazar Konserleri”nin bu haftaki konuğu Türk Halk Müziği’nin önemli solistlerinden Selahattin Alpay.

Müzik yaşamı boyunca 150 derleme, 9 plak, 23 kaset, 4 CD’ye imza atan 4 kez “Yılın Halk Müziği Sanatçısı” ödülüne layık görülen Alpay İstanbulluları 80’li yıllara doğru müzikal bir yolculuğa çıkaracak.

Nazike, Çakmak Çakmağa Geldim, Emo Suya Gider, Örenli Gelin, Arapatı gibi Sallar Başını, Kuyudan Su Çekerler, Altın Yüziğim Kırıldı, Ahlatın Başındayım, Bir Ay Doğar İlk Akşamdan Geceden, Yollar Seni Gide Gide Usandım, Tello, Çift Jandarma Selahattin Alpay’ın seslendireceği eserlerden bazıları.

İBB CRR Konser Salonu’nda 4 Şubat Pazar günü saat 14.00’te Selahattin Alpay’ın solistliğinde gerçekleşecek İstanbul Pazar Konserleri’nin biletleri CRR gişesinden ve Biletix’ten temin edilebilir. Konser biletleri 25 TL ve 15 TL olarak satışta.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Harbi Gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. | Site haritası