Yataktan çıkıp çıkmama çelişkisi. Kahvaltı telaşı. Hava nasıl acaba merakı.

Kuşlar ötüyor dışarda, mahalle değil Manyas kuş cenneti mübarek.. Kuşlar sussa diyorum, aklım sussa da ben de herkes gibi uyusam. Kuşlar susmuyor, aklım karışıyor..
Kuş mu vurup yesem? Arkasından ağlayıp. Hem ağlayıp hem;

“Akşamları gelir incir kuşları
Konar bahçenin incirlerine
Kiminin rengi ak, kimisi sarı
Ah! beni vursalar bir kuş yerine…”

Şiir düşüncelerimi bölüyor. Bu iyi. Bu iyi… Ah beni vursalar bir kuş yerine…

Sezai Karakoç böyle diyor, bir şiirinde...Ah beni vursalar bir kuş yerine... Çağımızın ve ülkemizin en samimi, en yüreği aydınlık düşünce adamlarından biri.. Hızır 'la, Taha' yla İbrahim' le Yahya ile dostluk kuran, Kudüs’ü, Konya' yı, Semerkant’ı, Mekke ve Medine’yi yaşatan hudutsuz bir coğrafyanın, derin bir tarihin sabırlı dervişi.
Sezai Karakoç gibi ısrarla önemsenmemek istenen ya da lâyık olduğu biçimde tanınmayan bir çınar adına bir şeyler yazmak istemek meşakkatli bir şey. Üstadı anlayıp , dâvâ adamıdır, mü'mindir, iyi bir şairdir derken inandırıcılık yüzdem, onu özümsemiş olma yüzdemle alâkalı. Bu yüzdeyi şimdilik hesâba katmadan cüretkar biçimde hakkında yazı yazabiliyorsam kusurumuzdur biline..

 

Sezai Karakoç 'da , sınırlarını aşan cehenneminin baş ateşini söndürmek ve kente inen cehennem eşkıyalarını alt etmek çabasıyla, mona rosa ile ıssız zambak kokularının harmanı mevcuttur..
Davasına yakışan erdemli duruşunu ve ayaklarını toprağa değerek yürümeye devam eden Sezai Karakoç’u anlatmakta kelimelerim yetersizdir.. Nuh 'un gemisi sağsa, çünkü o gemi ölmemiştir, bizi bekleyen tufandır.. daha kıyıdayız, açılmak lazım onun denizine..

 

Kar şiirinde üçüncü dörtlüğün son mısrasında '' bu şiirimi anlayınca beni anlayacaksın, diye seslenir ..çünkü kar gökten yağar, O*'ndan gelir.. ve O 'na inanlara şöyle öğüt verir..

''onlar sanıyorlar ki, biz sussak mesele kalmayacak.
halbuki,
biz sussak, tarih susmayacak..
tarih sussa, hakikat susmayacak.
onlar sanıyorlar ki,
bizden kurtulsalar mesele kalmayacak.
halbuki,
bizden kurtulsalar, vicdan azabından kurtulamayacaklar,
vicdan azabından kurtulsalar,
tarihin azabından kurtulamayacaklar.
tarihin azabından kurtulsalar, Tanrı’nın gazabından kurtulamayacaklar.''

Tüm şiirleri, ''bu şiirimi anlayınca beni de anlayacaksın,, türünden olan büyük insan , çünkü Karakoç’u anlamak onun şiirleriyle hemhal olmaktan geçer. Beyin fesadına uğramamak için gerekli onun ve onun gibilerin yazılarını okumak, beynimizin besin eksikliğini gidermek için Sezai Karakoç elzem bir ilaçtır çünkü. .

''kalk git diyor içimde bir insan sesi
mavi yeşil beyaz insan
içimde yeni bir heykel yontuluyor kandan
bir fırtına büyüyor kandan
başlıyor içimde bir kan gecesi
git diyor içimde bir insan sesi git kulak ver o sese
mezarlara yerleşmiş adsız ölümsüz o sese ,,

Kültür bakanlığından aldığı para ödülünü bakanlığa bağışlayarak ve aldığı hediyeleri posta ile geri yollayarak bize bir kez daha aydınlığın ne olduğunu hatırlatan fikir adamıdır. Geyve de kendi halinde yasayan bir sairdir. Türk edebiyatına diriliş kelimesini armağan eden insandır.

evrim günlük sularla 
devrim irinle kanla 
bizse dirilişi gözlüyoruz
bengisu bengisu kayna ve çağla

Yediği  bir parça ekmekte bile "kuşların hakkını" gözetendir. Bu yüzden büyük şairdir.Üstaddır.

Kendinden bir şeyler katıp ölümü güzelleştiren şair. 
Kimsenin haberi yokken kandan elbiseler giyen şair. 
Aşkı göğsünde kurşun gibi taşıyan. 
Yaşamıyor gibi yaşamıyor gibi yaşayan şairdir.

Onun geçmiş zaman içinde yan gelip yattığına bakmayın.
Geleceğin kara gözlü zalimlerindendir.

Sezai Karakoç İslam ümmetinin derdini yüreğinin derinliklerine  taşıyan adamdır...İşte o yürek, bir kuşun bile ölmesine öldürülmesine razı olmayan, o kuşun yerine  kendi ölmeyi talep eden, "ah beni vursalar bir kuş yerine" diyebilen...
Ateş içinde kalmış gibi işte...

Ve şimdi ölen, öldürülen yalnız kuşlar değil... Ölen adı İslam ülkesi diye anılan ülkelerin çocukları...Ölen ülkemin vatanı için bin canı olsa verecek,değerleri için kendinden değer katacak yiğitleri...

Nerden geldi bu şiir aklıma...!?

Şiir düşüncelerimi bölüyor. Bu iyi. Bu iyi… Ah beni vursalar bir kuş yerine…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.