Strateji; Ne yapacağız demektir; zafere giden yolda yöntem belirlemektir. Enine boyuna düşünüp hesap etmektir.

Yol yordam çizmektir...

21. yüzyılı henüz yüzyılın başında iki mühim hadise kırdı;

1- ABD seçimleri ve Trump dönemi, Yeni Dünya Düzeni.

2- Türkiye'deki Başkanlık sistemine geçiş referandumu ve Türkiye'deki siyasi sistemin değişimi.

Şimdi hem Türkiye'de hem Dünyada yeni bir dönem başlıyor.

Eko-Politik değişiyor

Sosyo-Politik değişiyor

Türkiye'de de siyaset değişecek, siyasi partiler reorganize olacak, siyaset yerelde önem kazanırken ülke çapında biçim ve boyut değiştirecek.

Orta karar vekil profili değişecek, Profilleri mecburen yükselecek. İş takipçiliğini bile daha usturuplu, kimlikli yapacaklar.

Yürütmeyle aralarında mesafe olacak. Akıllı, zeki, başarılı, vizyon sahibi, dünyayı okuyabilen vekiller en az bakan kadar ehemmiyet taşıyacak.

Yerel teşkilatlar daha fazla ehemmiyet kazanacak. Mahalle ve ilçe teşkilatları yerelde, il teşkilatları ise daha çok ulusal boyutta siyaset üretecekler.

Sivil Toplum da evrilecek, yeni bir takım STK'lar kurulacak ve  "Grass Root" denen daha yerel taban lobiciliği yaparak güç odağı haline gelecekler; böylece yerel siyasette de önemli bir baskı grubu olacaklar.

Bir kısım STK'lar da ulusal bazda teşkilatlanıp faaliyette bulunacaklar ve buna göre daha spesifik alanlarda faaliyet gösterecekler.

Çok uluslu STK'ları da oluşacak ve bu kurumlar çok önemli vizyoner kuruluşlar olabilmeyi başardıklarında ülkeler arası diyalog çalışmaları ve lobicilik dahi yapabilecekler.

İş dünyası STK'ları da evrilecek, ya ulusal boyutta hatta yerel boyutta küçülecek ya uluslararası boyutta büyüyecekler. Global eko sistemin küreselleşme olgusundan evrenselleşme olgusuna erişmesiyle birlikte uluslararası STK'lar büyük ilgi odağı haline gelecekler.

Uluslararası strateji üreten düşünce kuruluşları gelişecek.

Yalancıktan iki rapor yayınlayan, bir kaç toplantı vs düzenleyen Düşünce Kuruluşları artık enstitüler haline dönüşecekler. Spesifik eğitimler vererek her alanda fikir sahibi olmaktan ziyade daha özel alanlarda faaliyet gösterecekler.

Küçük işletmelere yer yok artık. Ya zanaat boyutuna küçülecekler ya birleşerek büyüyecekler ortası yok artık.

Yani ya 1 olarak kalacaksın, ya 2 ve sonrası olacaksın.

Buna ilişkin politikalar üretmek zorunda kalacaklar, bunun için iş dünyası STK'larına büyük görev düşecek.

Kısacası her şey değişiyor, her şey dönüşüyor, strateji geliştirebilen, ayak uydurabilen yaşayacak, gelişecek, büyüyecek.

Gerisi tarihin tozlu sayfalarında hak ettiği saygıyı görecektir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.